Lewiatan: Nowy przepis w ustawie o OZE dyskryminuje prywatne firmy
Konfederacja Lewiatan zaapelowała o wprowadzenie poprawki do najnowszej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii w zakresie przepisu, który zablokuje możliwość dzierżawy gruntów należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa dla prywatnych firm. Zdaniem Lewiatana, przyjęta treść przepisu doprowadzi do „stworzenia ścieżki prawnej umożliwiającej udostępnianie nieruchomości w sposób nieefektywny ekonomicznie i nieuzasadniony z punktu widzenia interesu publicznego, a w dalszej perspektywie również z punktu widzenia odbiorców energii”.
W tym tygodniu Senat zdecyduje, czy zgłosić poprawki do najnowszej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, która w połowie ubiegłego miesiąca została przyjęta przez Sejm. Obok szeregu jednoznacznie korzystnych zmian, które ta nowelizacja wprowadza dla inwestorów działających na krajowym rynku zielonej energii, pojawił się w niej zapis, który budzi sporo wątpliwości. Przed procedowaniem nowelizacji ustawy o OZE w Senacie zwraca na niego uwagę Konfederacja Lewiatan.
Dzięki nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, którą w dniu 11 sierpnia uchwalił Sejm, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa dysponujący zasobami około 31,4 tys. ha gruntów, będzie mógł w łatwiejszy sposób, w trybie bez przetargu, wydzierżawić swoje grunty inwestorom budującym elektrownie fotowoltaiczne.
Jednak dostęp do zasobów KOWR mają dostać tylko wybrani inwestorzy – wyłącznie wąska grupa spółek Skarbu Państwa podlegających Ministerstwu Aktywów Państwowych.
Ograniczenia grupy potencjalnych inwestorów, którzy będą mogli skorzystać z dzierżawy ziemi od KOWR, tylko do państwowych grup energetycznych broni Ministerstwo Klimatu i Środowiska, zapewniając, że dzierżawa będzie prowadzona na warunkach ceny rynkowej, i tłumacząc nowy przepis budowaniem bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Kwestia była przedmiotem dyskusji podczas sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa. Więcej na ten temat w artykule: Grunty KOWR pod fotowoltaikę wynajmie tylko państwowa energetyka. Jednak posłowie przyjmując ostatnią nowelizację ustawy o OZE, ostatecznie nie zakwestionowali tego przepisu.
Teraz jednak mogą to jeszcze zrobić senatorowie, o co zaapelowała Konfederacja Lewiatan, podkreślając, że zasoby ziemi, którymi zarządza KOWR, stanowi ogromny potencjał możliwy do wykorzystania przez inwestorów w rozwój energetyki odnawialnej.
Jednocześnie ograniczenie możliwości korzystania z tego zasobu tylko dla państwowych firm działających na rynku energetycznym Lewiatan określa jako niezrozumiałe i dyskryminujące innych uczestników rynku.
– Niezrozumiałe jest w tym kontekście wprowadzenie przywilejów dla wąskiej grupy inwestorów związanych de facto z jednym właścicielem, czyli Skarbem Państwa i dyskryminowanie pozostałych, w tym w szczególności prywatnych czy należących do samorządów. Uchwalony zapis spowoduje w praktyce, iż spółki Skarbu Państwa z sektora energetycznego otrzymają w ten sposób nieuprawnioną pomoc publiczną oraz niemal bez ograniczeń będą mogły wydzierżawiać grunty rolne z Zasobu na potrzeby inwestowania w rozwój źródeł odnawialnych – czytamy w stanowisku Konfederacji Lewiatan.
Konfederacja Lewiatan podkreśla, że energia elektryczna może pochodzić z wielu różnych źródeł wytwórczych, a ze względu na równe warunki prowadzenia działalności istotne jest równe i sprawiedliwe traktowanie wszystkich potencjalnych inwestorów i stosowanie jednakowych reguł.
– Dotyczy to ponoszenia kosztów i nakładów inwestycyjnych oraz dostępu do źródeł finansowania, w tym otrzymywania rekompensat czy ulg. Zatem nowe źródła energii z OZE muszą mieć równe warunki uczestnictwa w procesie inwestycyjnym, którego pierwszym etapem jest pozyskanie gruntu pod budowę instalacji. Dzierżawa gruntu przez wybrane podmioty w trybie bezprzetargowym jest z gruntu obarczona brakiem transparentności – czytamy w stanowisku Lewiatana.
Lewiatan ocenia, że wbrew tezom zawartym w uzasadnieniu uchwalonej ustawy, powyższy przepis nie przyczyni się do realizacji celów unijnych w zakresie udziału OZE w końcowym zużyciu energii brutto, ponieważ szybkość i sprawność budowy instalacji OZE w żadnym stopniu nie zależy i od struktury własnościowej inwestora.
– Należy podkreślić, że w ciągu ostatnich 3 lat spółki Skarbu Państwa w niewielkim stopniu powiększyły wolumen mocy zainstalowanej farm fotowoltaicznych w Polsce dzięki własnym działaniom. Potwierdza to raczej odwrotną tezę niż zawarta w uzasadnieniu ustawy, tj. że to prywatni inwestorzy i samorządy przyczyniają się do dynamicznego wzrostu instalacji fotowoltaicznych. W interesie podmiotów odpowiedzialnych za mienie skarbu państwa jak i organów państwa realizujących Politykę Energetyczną Polski jest, by dostęp do gruntów mieli wszyscy zainteresowani użytkownicy systemu na jednakowych warunkach – zapewnia Lewiatan.
Lewiatan punktuje też argument mówiący o potrzebie ochrony infrastruktury krytycznej, który – zdaniem organizacji – jest jedynie pretekstem do nieuzasadnionego uprzywilejowania spółek Skarbu Państwa przy dzierżawie gruntów pod instalacje OZE.
– Duże źródła OZE są istotnymi źródłami mocy dla Operatora Systemu Przesyłowego (OSP) niezależnie od statusu, formy czy struktury własnościowej. Z kolei operatorzy systemów dystrybucyjnych (OSD), ze względu na szereg przepisów, nie mogą preferować ani dyskryminować wytwórców energii działających na ich terenie. Zatem realizacja inwestycji w OZE przez spółkę Skarbu Państwa nie ma większego wpływu na poprawę ochrony infrastruktury krytycznej niż realizacja takiej samej inwestycji przez inny podmiot – ocenia Lewiatan.
– Obecnie grunty, na których można wybudować farmę fotowoltaiczną lub inną instalację OZE, mają znaczna wartość rynkową i staja się towarem deficytowym. Uprzywilejowanie spółek Skarbu Państwa z sektora energetycznego byłoby krokiem jawnie faworyzującym te podmioty na rynku odnawialnych źródeł energii. Uzyskałyby one niezgodną z prawem unijnym przewagę konkurencyjną, a kontrowersje wokół budowy źródeł odnawialnych byłyby wysoce szkodliwe wobec wyzwań związanych z transformacją energetyczną w Polsce – czytamy w stanowisku Konfederacji Lewiatan.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.