Fotowoltaika na balkonie. Pierwsze doświadczenia nietypowego prosumenta

Fotowoltaika na balkonie. Pierwsze doświadczenia nietypowego prosumenta
Materiały inwestora

Mamy już ponad 600 tys. prosumentów, którzy produkują energię dzięki znajdującym się na terenie ich posesji instalacjom fotowoltaicznym. Energetyka prosumencka to głównie rozwiązanie dla właścicieli domów. Pan Michał ze Słupska pokazuje jednak, że bycie prosumentem w bloku wielorodzinnym i zaspokajanie własnych potrzeb energetycznych dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej nie jest niemożliwe.

Mimo braku możliwości instalacji fotowoltaiki na dachu, pan Michał mieszkający w bloku na jednym z osiedli w Słupsku stał się prosumentem, montując panele fotowoltaiczne na swoim balkonie.

Decyzję o montażu fotowoltaiki na balkonie swojego mieszkania przyspieszyły w jego przypadku informacje o planowanych zmianach zasad rozliczeń nadwyżek energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów.

REKLAMA

Pomysł kiełkował od zeszłego roku, ale dopiero w czerwcu tego roku zapadła decyzja o jego realizacji. Powód: ceny energii, opłata mocowa. A katalizator to planowana zmiana rozliczeń – mówi pan Michał.

Gospodarstwo domowe pana Michała korzystając z taryfy G12W zużywa rocznie około 1250 kWh energii elektrycznej, co oznacza przekroczenie kolejnego progu wprowadzonej z początkiem tego roku na rachunki odbiorców opłaty mocowej.

Celem, który postawił Pan Michał, było zejście z poborem energii z sieci poniżej poziomu 800 kWh, a więc do I progu opłaty mocowej, aby w ten sposób ograniczyć koszty związane z zakupem energii z sieci.



 

Pan Michał chciał maksymalnie wykorzystać pod fotowoltaikę posiadaną powierzchnię balkonową. – W tym roku pojawiły się panele fotowoltaiczne, które spełniły moje założenia, przy dostępnej powierzchni – komentuje.  

Do wykorzystania była powierzchnia balustrady wynosząca 4,5 x 1 m. Pan Michał zamontował na niej pod kątem nachylenia 20 stopni od płaszczyzny balustrady, w orientacji południowo-zachodniej, dwa panele fotowoltaiczne o mocy 550 Wp każdy. Jak podkreśla, ich punkty pracy NOCT pozwoliły na zastosowanie standardowego falownika.

Materiały inwestora. 

Jak informuje Pan Michał, żadna z przepytanych firm instalujących fotowoltaikę nie chciała się podjąć zadania, uznając je za zbyt pracochłonne i za mało zyskowne. Pozostał montaż samodzielny.

Ostatecznie instalacja fotowoltaiczna została podłączona do sieci operatora systemu przesyłowego i produkuje energię od 14 sierpnia.

REKLAMA

To, jak na razie się sprawdza, ilustruje poniższy wykres dziennych uzysków energii:

Materiały inwestora. 

Pan Michał  liczy, że jego doświadczenia pomogą w przetarciu szlaku dla działalności prosumentów we wspólnotach mieszkaniowych lub spółdzielniach mieszkaniowych, które – jak ocenia – w tym zakresie stają „okoniem”, gdyż nie posiadają wiedzy technicznej jak i bieżącej znajomości przepisów prawnych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: