W Lublinie powstała instalacja lameli z ogniwami perowskitowymi

W Lublinie powstała instalacja lameli z ogniwami perowskitowymi
Saule Technologies

Fotowoltaika zintegrowana z budownictwem wchodzi na nowy poziom rozwoju dzięki wykorzystaniu rozwiązań wyprodukowanych w pierwszej na świecie fabryce ogniw perowskitowych, którą we Wrocławiu uruchomiło Saule Technologies. Pierwszym klientem Saule została lubelska firma Aliplast. 

Dzisiaj w Lublinie odbyła się premiera instalacji lameli – łamaczy światła z ogniwami perowskitowymi Saule Technologies, które zostały zainstalowane na fasadzie biurowca firmy Aliplast.

Jak zapewnia Saule, jest to pierwsze komercyjne wdrożenie technologii perowskitowych ogniw słonecznych na świecie.

REKLAMA

Nowy komercyjny produkt Saule Technologies – automatyczne lamele – łamacze światła z perowskitowymi ogniwami słonecznymi – został po raz pierwszy zaprezentowany w październiku 2020 roku. Lamele zostały wykonane na konstrukcji aluminiowej dostarczonej przez Aliplast i wyposażono je w system automatycznej zmiany położenia względem pozycji Słońca.

 – Po majowym otwarciu pierwszej na świecie fabryki ogniw perowskitowych we Wrocławiu, dziś, niespełna trzy miesiące później, ponownie dokonujemy rewolucji w globalnej branży fotowoltaiki i energii odnawialnej. Rozpoczynamy nowy etap w rozwoju Saule Technologies – erę komercjalizacji naszych ogniw perowskitowych – zapewnia Olga Malinkiewicz, CTO i współzałożycielka Saule Technologies.

Jak podkreśla Suale, fotowoltaiczne lamele zaprezentowane dzisiaj w Lublinie nie tylko chronią budynek przed przegrzaniem czy wychłodzeniem, ale także znacząco redukują koszt eksploatacji klimatyzacji i ogrzewania dzięki produkcji energii elektrycznej. 



REKLAMA

 
Lamele z ogniwami perowskitowymi zainstalowane na biurowcu Aliplast współpracują z zainstalowaną na jego dachu stacją pogodową. Wykorzystując aktualizowane na bieżąco dane meteorologiczne oraz funkcję „śledzenia słońca”, automatycznie zmieniają swoje ustawienie względem padania promieni słonecznych. Wszystko po to, aby zapewnić efektywność energetyczną obiektu oraz zagwarantować komfort cieplny i ochronę przed zbyt ostrym światłem użytkownikom budynku – niezależnie od pory roku.

Technologies.

– Idea zastosowania lameli z perowskitowymi ogniwami słonecznymi otwiera szerokie możliwości w wykorzystaniu istniejących struktur budowlanych do instalacji podobnych urządzeń, a więc nie potrzebuje nowo wznoszonych obiektów. Implementacja systemu możliwa jest na każdym rodzaju budynku. Dlatego uważam, że jest to początek rewolucji w świecie fotowoltaiki – komentuje Jan Kidaj, prezes zarządu Aliplast Sp. z o.o.
 
Lamele z ogniwami perowskitowymi Saule Technologies mogą być dostosowane do preferencji klientów, począwszy od użytego materiału, jak aluminium, drewno, szkło czy tworzywa sztuczne, przez kształt i szerokość, po kolor.
 
Saule podkreśla, że dla fotowoltaiki lamele otwierają nowy rynek o ogromnym potencjale wzrostu: fasady budynków, gdzie gorszym rozwiązaniem są tradycyjne ogniwa krzemowe.
 
W Polsce budynki generują około 38 procent emisji gazów cieplarnianych. Standard energetyczny większości z nich pozostawia wiele do życzenia. Perowskitowe ogniwa słoneczne z zapewniającą im efektywność automatyką Somfy spełniają wszystkie kluczowe kryteria uniwersalnego źródła energii, a wyposażone w nie łamacze światła to kolejny krok w kierunku budownictwa zrównoważonego, tak ważnego w obliczu coraz bardziej dostrzegalnych zmian klimatycznych – komentuje Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający i członek zarządu Somfy Polska.
 
Kolejnym elementem dzisiejszego wydarzenia w Lublinie było podpisanie trójstronnego listu intencyjnego o współpracy pomiędzy Saule Technologies, głównym udziałowcem tej firmy – Columbus Energy oraz Somfy. Firmy ustaliły wspólny kierunek rozwoju i przedstawiły plan kolejnych komercyjnych wdrożeń lameli Saule Technologies.
 
Ogniwa perowskitowe, które posłużą do produkcji lameli, są produkowane we Wrocławiu w fabryce Saule uruchomionej w maju tego roku.
 
Jak mówił w rozmowie z Gramwzielone.pl Piotr Krych, CEO Saule Technologies, na nowej linii produkcyjnej mogą powstawać ogniwa fotowoltaiczne w rozmiarach do 1 m2, jednak będzie z nich można tworzyć większe moduły, nawet do kilkudziesięciu m2.
 
Prognozowane zdolności produkcyjne per linia to 80-100 MW/rok. Maksymalna sprawność, którą już mają osiągać ogniwa Saule, to 20 procent dla 1000 lux.
 
Saule Technologies zapewnia jednocześnie, że firmie udało się ograniczyć szybką degradację sprawności, która do tej pory była jedną z głównych barier w komercjalizacji perowskitów w fotowoltaice.
 
Problem degradacji na ogniwach Saule miało wyeliminować poprzez zastosowanie elektrody węglowej zamiast elektrody ze srebrem. – Srebro wywołuje proces degradacji ogniw w znaczącym stopniu. Elektroda węglowa jest tańsza, ma więcej cech elastyczności i nie wpływa tak mocno na proces degradacji jak srebro – wyjaśnił Piotr Krych.

 

Saule Technologies


redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.