Tak rozwija się globalny rynek off-grid
Europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe w najnowszym raporcie Global Market Outlook For Solar Power 2021-2025 poświęca sporo miejsca rynkowi instalacji off-grid, a więc nie podłączanych do publicznych sieci energetycznych. SPE podkreśla, że off-gridowe instalacje fotowoltaiczne to ogromna szansa na zapewnienie dostępu do energii dla mieszkańców krajów najuboższych. Skala inwestycji jest jednak nadal mała w porównaniu do potrzeb.
Według SolarPower Europe, w 2020 roku na świecie powstało ponad 1,5 GW instalacji fotowoltaicznych, które pracują w trybie off-grid. Przyrost zainstalowanej mocy w instalacjach tego typu w ubiegłym roku w odniesieniu do danych z 2019 roku wyniósł 9 proc., podczas gdy w latach 2017-2019 notowano dwucyfrowe wartości.
Autorzy raportu zakładają, że za spowolnienie tempa przyrostu globalnego rynku off-grid odpowiedzialna była pandemia COVID-19, ograniczająca działalność przedsiębiorstw oraz łańcuchy dostaw.
Według Solar Power Europe, w 2020 roku niemal połowę fotowoltaicznych systemów off-grid powstało w regionie Azji i Pacyfiku (838 MW), region Afryki i Bliskiego Wschodu dołożył 561 MW, w regionie obu Ameryk powstało 164 MW tego rodzaju systemów, natomiast w Europie moc off-gridowej fotowoltaiki wzrosła o ok. 144 MW.
Według prognozy SPE, o ile łączna moc elektrowni fotowoltaicznych działających w trybie off-grid na koniec 2020 roku została oszacowana na 9,5 GW, to w 2025 r. wzrośnie do 14,7 GW w konserwatywnym scenariuszu lub nawet do 27,4 GW w optymistycznym scenariuszu.
Według prognoz Banku Światowego, w związku z trwającą sytuacją pandemiczną około 100 mln ludzi z rynków wschodzących oraz krajów rozwijających się wejdzie w skrajne ubóstwo. Jak podkreśla SolarPower Europe, taka sytuacja jeszcze bardziej zwiększa znaczenie systemów solarnych typu off-grid.
Solar Power Europe zapewnia przy tym, że potrzeba rozwoju sektora off-grid jest coraz bardziej rozumiana przez polityków i wspierana poprzez instrumenty finansowe, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i krajowym.
SPE podaje przykład Arabii Saudyjskiej, gdzie lokalny fundusz Saudi Industrial Development Fund oferuje przedsiębiorcom 12 lat finansowania na systemy off-gridowe z niską stopą oprocentowania oraz 3-letnim okresem karencji. W tym samym kraju ma również powstać nowy zakład produkcyjny magazynów energii, który będzie wytwarzał systemy magazynowania dla wież telekomunikacyjnych, kopalń i innych obiektów bez dostępu do energii z sieci.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.