Fotowoltaika w Europie ustanowiła nowy rekord
Czerwiec i lipiec 2021 r. okazały się najlepszymi miesiącami w historii europejskiego rynku fotowoltaicznego pod względem ilości wyprodukowanej energii i udziału generacji z PV w unijnym miksie energetycznym. Wyraźny wzrost udziału energii z PV wystąpił m.in. w miksie energetycznym Polski.
Dane zebrane przez brytyjski think-tank Ember pokazują, że w czerwcu i lipcu fotowoltaika osiągnęła 10-procentowy udział w miksie wytwarzania energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Nowe rekordy generacji z elektrowni fotowoltaicznych odnotowano w ośmiu krajach UE: w Estonii, Niemczech, na Węgrzech, Litwie, w Holandii, Polsce, Portugalii i Hiszpanii.
Siedem krajów UE osiągnęło przynajmniej 10-procentowy udział PV w swoich miksach wytwarzania. Największy udział miały Holandia i Niemcy (po 17 proc.), Hiszpania (16 proc.), Grecja (13 proc.), oraz Włochy (13 proc.).
W przypadku Polski udział fotowoltaiki w krajowym miksie wytwarzania wzrósł w czerwcu i lipcu do 5 proc. w porównaniu do niemal zera w analogicznym okresie 2018 r. Podobny, niemal zerowy udział energii z PV miała wtedy Estonia, w przypadku której udział PV wzrósł teraz do 10 proc.
Z kolei w przypadku Węgier, gdzie udział energii z fotowoltaiki wzrósł do 12 proc., po raz pierwszy przewyższyła ona generację z węgla. Węgierskie elektrownie węglowe zmniejszyły swój udział w krajowym miksie wytwarzania z 17 proc. w czerwcu i lipcu 2018 r. do 10 proc. tego lata.
W czerwcu i lipcu 2021 r. znajdujące się na terenie Unii Europejskiej elektrownie fotowoltaiczne wytworzyły w sumie 39 TWh energii elektrycznej, czyli o 5,1 TWh więcej niż przed rokiem i o 11 TWh więcej niż dwa lata wcześniej.
Ember podkreśla jednak, że w najlepszych miesiącach pod względem generacji fotowoltaika w Unii Europejskiej i tak wytworzyła mniej energii niż znajdujące się na terenie UE elektrownie węglowe.
Brytyjski think-tank podkreśla, że generacja z fotowoltaiki stała się o połowę tańsza od energii z elektrowni węglowych m.in. w największych europejskich gospodarkach: w Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, Francji i Hiszpanii.
Ember przytacza dane Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (IRENA), zgodnie z którymi przeciętny koszt wytwarzania energii z fotowoltaiki spadł z przeciętnego poziomu 381 USD/MWh w roku 2010 do około 57 USD/MWh w roku 2020.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.