Sejm przegłosował ułatwienia dla inwestycji w OZE
Wczoraj posłowie zdecydowaną większością głosów poparli zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii, które mają ułatwić procesy inwestycyjne w energetyce odnawialnej, a także wydłużyć systemy wsparcia, z których będą mogli korzystać inwestorzy ubiegający się o publiczne gwarancje sprzedaży energii.
W środę Sejm uchwalił kolejną nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. „Za” głosowało 413 posłów, przeciwko było trzech (Grzegorz Piechowiak i Piotr Wawrzyk z PiS), a także Janusz Korwin-Mikke z Konfederacji. Od głosu wstrzymało się 8 posłów Konfederacji oraz 1 poseł Kukiz15.
Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii wprowadza szereg ułatwień w procesie inwestycji w OZE.
Dzięki zwiększeniu maksymalnej mocy źródeł zaliczanych do grupy tzw. małych instalacji OZE – z 0,5 MW do 1 MW, inwestorzy planujący uruchomienie produkcji i sprzedaży energii z instalacji o takiej mocy nie będą musieli występować o koncesję.
To zmniejszy formalności związane z procesem inwestycyjnym, a przy okazji odciąży pracowników Urzędu Regulacji Energetyki, którzy w ostatnich latach byli zasypywani wnioskami o wydanie promes i koncesji zwłaszcza dla farm fotowoltaicznych w segmencie do 1 MW, których budowę premiował wprowadzony w 2016 roku system aukcyjny.
Inne ułatwienie w procesie inwestycyjnym to zwolnienie z konieczności uwzględniania w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego źródeł odnawialnych o mocy do 0,5 MW (wcześniej obowiązywała granica 0,1 MW). W przypadku gruntowych elektrowni fotowoltaicznych realizowanych na gruntach klasy piątej i szóstej, a także na nieużytkach ten próg zostanie podniesiony do 1 MW. Co więcej, przewidziano zwolnienie dla wszystkich dachowych elektrowni PV bez względu na ich moc.
Uchwalona wczoraj przez posłów ustawa zakłada ponadto wydłużenie do 2027 r. możliwości organizacji aukcji. Ministerstwo Klimatu ma określić w rozporządzeniu ilość i wartość energii, którą będzie można sprzedać w aukcjach w najbliższych latach – podczas gdy dotychczas te parametry były podawane tylko na kolejny rok kalendarzowy.
W zakresie systemu aukcyjnego przyjęto regulacje, zgodnie z którymi rozliczenia ujemnego lub dodatniego salda dokonywane będą nie w cyklach 15 lat, ale 3 lat – jak zapewniał w Sejmie wiceminister klimatu i rządowy pełnomocnik ds OZE, Ireneusz Zyska, będzie to z korzyścią dla inwestorów, ponieważ nie będą musieli akumulować środków na rozliczenia.
Najnowsza nowelizacja ustawy o OZE wydłuży także okresy obowiązywania wsparcia do połowy 2045 r., ale nie dłużej niż 15 lat od momentu uruchomienia danej instalacji: w prosumenckim systemie opustów, mechanizmie sprzedaży nadwyżek energii z mikroinstalacji należących do przedsiębiorców, a także w systemach aukcyjnym oraz FiT/FiP.
W końcu przyjęto zapisy umożliwiające dzierżawę pod inwestycje fotowoltaiczne ziemi z zasobów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w trybie bezprzetargowym – wyłącznie państwowym spółkom energetycznym.
Nowelizacja ustawy o OZE, którą wczoraj uchwalił Sejm, zostanie teraz skierowana do prac w Senacie.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.