Chiński producent notuje wyraźny spadek cen szkła solarnego

Chiński producent notuje wyraźny spadek cen szkła solarnego
Xinyi Solar

Pierwsze półrocze 2021 r. dla przemysłu fotowoltaicznego było okresem wzrostu cen surowców i niedoboru komponentów, co windowało ceny modułów PV. Na rosnących cenach produktów w łańcuchu dostaw branży PV w pierwszej połowie roku skorzystali producenci szkła solarnego, co potwierdzają wyniki przedstawione przez jednego z nichfirmę Xinyi Solar. Chiński producent podkreśla jednak, że w drugim kwartale ceny szkła solarnego zaczęły wyraźnie spadać.

Xinyi Solar to jeden z największych na świecie producentów szkła solarnego wykorzystywanego do produkcji modułów fotowoltaicznych.

Chińska firma właśnie podała, że w pierwszej połowie 2021 roku jej przychody wzrosły o 74,7 procent w porównaniu do analogicznego okresu 2020 r. – do poziomu 8,07 mld HK, czyli ok. 4,03 mld zł.

REKLAMA

W tym wyłącznie przychody ze sprzedaży szkła dla producentów modułów fotowoltaicznych wyniosły 6,6 mld HK, rosnąc rok do roku o 90 proc.

Producent podkreśla, że tak duży wzrost wynikał nie tylko z większej produkcji, ale także z wyższych cen sprzedawanych towarów. Średnia cena szkła solarnego o grubości 3,2 mm miała wzrosnąć w pierwszych sześciu miesiącach tego roku o 14 proc. r/r.

Dostawy produktów Xinyi Solar trafiły w pierwszej połowie tego roku głównie do odbiorców w Chinach, którzy zakontraktowali 68,1 proc. dostaw.

Chińska firma podkreśla przy tym wzrost sprzedaży coraz większych formatów, co wpisuje się w notowany na rynku fotowoltaicznym trend produkcji coraz większych modułów o mocach przekraczających już nawet 600 Wp.

– Wprowadzenie dużych formatów modułów PV to kluczowy trend, który pozwoli na dalszą redukcję całkowitych kosztów fotowoltaiki. Rosnąca liczba firm zaczyna masową produkcję dużych paneli fotowoltaicznych. Grupa, jako pionier w produkcji dużych formatów szkła solarnego, jest bezpośrednim beneficjentem tego nowego trendu – zapewnia w komunikacie Xinyi Solar.



REKLAMA


Chiński producent informuje, że ceny szkła solarnego utrzymywały się na wysokim poziomie zwłaszcza w pierwszym kwartale 2021 r. i były zbliżone do cen z ostatniego kwartału zeszłego roku, jednak już w drugim kwartale zaczęły spadać, co jest tłumaczone niższym popytem oraz wzrostem produkcji szkła solarnego.

Do wzrostu podaży szkła solarnego przyczynił się zresztą Xinyi Solar, który w pierwszej połowie tego roku uruchomił linie produkcyjne umożliwiające wytworzenie 2 tys. ton szkła solarnego, co zwiększyło dzienne zdolności produkcyjne chińskiej firmy do 11,8 tys. ton na koniec czerwca.

W tym roku Xinyi ma uruchomić jeszcze dwie linie produkcyjne umożliwiające wytwarzanie po 1 tys. ton szkła solarnego, a w planach jest uruchomienie kolejnych 16 linii posiadających taki sam potencjał produkcyjny.

Niższy popyt na komponenty instalacji fotowoltaicznych odnotowany w raporcie Xinyi za pierwsze sześć miesięcy 2021 r. wynikał głównie ze spadku inwestycji w Chinach, gdzie oddano do użytku w pierwszym kwartale br. elektrownie PV o łącznej mocy „tylko” 3,95 GW, natomiast w kolejnym kwartale odnotowano już inwestycje na poziomie 9,06 GW. Był to spadek w porównaniu do analogicznych kwartałów zeszłego roku odpowiednio o 86,6 proc. oraz 69,3 proc. W ostatnim kwartale 2020 r. Chińczycy uruchomili elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy nawet 29,5 GW.

Niższy popyt na panele fotowoltaiczne oraz wyższa podaż szkła solarnego 3,2 mm sprawiły, że jego ceny na koniec czerwca miały spaść, według szacunków Xinyi Solar, nawet o 45 proc. w porównaniu do cen z początku roku.

Ten spadek ma znaleźć odzwierciedlenie w wynikach chińskiej firmy za drugą połowę 2021 r.

Xinyi Solar ocenia jednak w najnowszym raporcie finansowym, że nie jest to dla niego zła wiadomość. Jak zapewnia chińska firma, spadek cen sprawi, że producenci szkła solarnego będą planować swój rozwój bardziej racjonalnie, a część z nich wycofa się z planów rozbudowy linii produkcyjnych, które przyjęli w ostatnich miesiącach.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.