Bilansowanie za zero. Nowa oferta Polenergii dla wytwórców energii z OZE

Bilansowanie za zero. Nowa oferta Polenergii dla wytwórców energii z OZE
Polenergia

Polenergia Obrót wprowadza możliwość bezpłatnego bilansowania wytworzonej energii. Oferta jest adresowana do wytwórców rozliczających sprzedaż energii w systemie aukcyjnym.

Spółka obrotu z grupy Polenergia zaoferuje beneficjentom systemu aukcyjnego możliwość uzyskania zerowej opłaty z tytułu bilansowania i rozliczania wytworzonej energii.

Jak zapewnia Polenergia, dodatkową wartością jest szansa na zysk pochodzący z optymalizacji rozliczeń kontraktu aukcyjnego oraz wykorzystania wahań rynkowych cen energii.

REKLAMA

Jak tłumaczy Jarosław Bogacz, prezes zarządu Polenergii Obrót, oferta polega na optymalizacji rozliczeń miesięcznych kontraktu aukcyjnego oraz uzyskanie możliwie najwyższej ceny sprzedaży energii poza systemem aukcyjnym, wykorzystując dostępną elastyczność wolumenu w okresie 3-letnim.

– Bazując na dotychczasowych doświadczeniach związanych z obsługą klientów w obszarze bilansowania i rozliczania energii, dostrzegliśmy potencjał do wprowadzenia produktu, który umożliwi producentom funkcjonującym w systemie aukcyjnym maksymalizację przychodów – komentuje Jarosław Bogacz.

W ramach umowy Polenergia będzie działać jako off-taker, kupując energię od wytwórców energii odnawialnej.

REKLAMA

Polenergia zaznacza, że oferta jest szczególnie atrakcyjna dla producentów, którzy nie objęli systemem aukcyjnym całości produkowanej przez swoją instalację energii i w ten sposób mogą skorzystać na wahaniach cen energii na giełdzie.

Takie rozwiązanie uwzględniła zresztą w swoich ofertach aukcyjnych sama Polenergia, zgłaszając do aukcji tylko część planowanej produkcji energii z kilku projektów wiatrowych, dla których spółce udało się zabezpieczyć wsparcie w systemie aukcyjnym.

Piotr Malik, dyrektor ds. produktów strukturyzowanych w Polenergii Obrót, informuje, że oferta powstała przede wszystkim na własne potrzeby Polenergii i jest testowana na aktywach wytwórczych należących do Grupy.

– Produkt wpisuje się też w potrzeby rosnącej liczby instalacji OZE, których właściciele mają potencjał na zwiększenie swoich zysków z produkcji energii tylko dzięki optymalizacji sprzedaży wytworzonej energii, bez ingerowania w samą instalację.  Do każdego producenta podchodzimy indywidualnie i przeprowadzamy analizę opłacalności rozwiązania. Produkt jest więc elementem dzielenia się doświadczeniami z pozostałymi członkami rynku – zapewnia Piotr Malik.

System aukcyjny funkcjonuje w Polsce od 2016 roku i objętych jest nim już ponad 2 tysiące instalacji. Zdecydowana większość to farmy fotowoltaiczne o jednostkowej mocy do 1 MW. 

Każda instalacja rozliczana w systemie aukcyjnym ma ustaloną w aukcji i zagwarantowaną w 15-letnim okresie wsparcia cenę sprzedaży wytworzonej energii, która co roku jest dodatkowo powiększana o wskaźnik średniej inflacji z poprzedniego roku. Rozliczenie bieżącej produkcji z uwzględnieniem rynkowej ceny energii w ramach mechanizmu tzw. ujemnego salda następuje w okresach miesięcznych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.