Powstanie pływająca elektrownia fotowoltaiczna za 2 mld dol.
Wywodzący się z Singapuru deweloper elektrowni fotowoltaicznych Sunseap zbuduje na jednej z wysp należących do Indonezji największą pływającą elektrownię fotowoltaiczną na świecie. Budowa ma ruszyć już w przyszłym roku.
Sunseap zdobył kontrakt na budowę dla indonezyjskiej firmy BP Batam wielkiej elektrowni fotowoltaicznej, w której panele zostaną umieszczone na pływających platformach.
Inwestycja, która zostanie zrealizowana na zbiorniku wodnym znajdującym się na indonezyjskiej wyspie Batam, zakłada budowę pływającej elektrowni fotowoltaicznej o mocy aż 2,2 GW, zajmującej powierzchnię około 1,6 tys. hektarów.
Co więcej, projekt zakłada budowę również ogromnego bateryjnego magazynu energii o pojemności 4 GWh, który ma zapewnić regularne dostawy energii słonecznej dla odbiorców znajdujących się na indonezyjskiej wyspie.
Energia produkowana przez pływającą elektrownię PV ma być ponadto eksportowana do Singapuru. Spodziewany roczny uzysk energii to około 2,6 TWh.
Budowa wielkiej pływającej elektrowni PV ma się rozpocząć w przyszłym roku i zostanie sfinalizowana dwa lata później. Po uruchomieniu powinna to być jedna z największych elektrowni fotowoltaicznych na świecie i największa tego rodzaju instalacja zrealizowana na pływających platformach.
Budowę wielkiej przybrzeżnej elektrowni fotowoltaicznej o nieco mniejszej mocy 2,1 GW szykują Koreańczycy. Inwestycja będzie prowadzona przez firmę Korea Hydro & Nuclear Power należącą do koreańskiego państwowego koncernu energetycznego Korea Electric Power Corporation. Ta inwestycja ma być gotowa w rok po oddaniu do użytku elektrowni PV na wyspie Batam.
Projekt został ogłoszony przez rząd w Seulu w 2019 roku. Jego całkowity koszt oszacowano wówczas na 4,6 bln KRW, czyli około 4 mld USD.
Koszt inwestycji w wielką elektrownię PV na indonezyjskiej wyspie ma być dwa razy niższy. Powinien wynieść według szacunków Sunseap około 2 mld USD.
Dla firmy z Singapuru będzie to już kolejny projekt w obszarze pływającej fotowoltaiki.
Przed kilkoma miesiącami Sunseap poinformował o podpisaniu wirtualnej umowy na sprzedaż energii (Virtual Power Purchase Agreement, VPPA), którą wyprodukuje pływająca elektrownia PV o mocy 5 MW uruchomiona w jednej zatok w Singapurze. Instalacja ma wytwarzać w skali roku około 6 GWh energii elektrycznej.
Na instalację określaną przez inwestora jako OFPV (Offshore Floating Photovoltaics) składa się 13 312 paneli fotowoltaicznych, które zostały umieszczone na ponad 30 tys. pływających platform. Moduły obsługuje 40 falowników.
Energia z elektrowni OFPV zasili operacje znajdującego się w Singapurze oddziału Facebooka, w tym centrum serwerowe.
Umowa została zawarta na kilka lat, a w jej ramach Sunseap będzie potwierdzać wyprodukowanie określonej ilości energii, która zostanie wprowadzona do publicznej sieci, przekazują wydane dla niej certyfikaty.
Jest to już druga umowa VPPA między Sunseap i Facebookiem. Pierwsza została zawarta w październiku 2020 r. i dotyczyła sprzedaży energii produkowanej przez ponad 1,2 tys. dachowych elektrowni fotowoltaicznych.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.