Polenergia rusza z budową kompleksu farm PV

Polenergia rusza z budową kompleksu farm PV
Polenergia

Polenergia rozpoczęła realizację drugiego i trzeciego etapu budowy farm fotowoltaicznych w lubuskiej gminie Sulechów. Te inwestycje to efekt skutecznego złożenia ofert w aukcjach przeprowadzonych przez Urząd Regulacji Energetyki pod koniec ubiegłego roku.

W gminie Sulechów Polenergia zrealizowała już w 2019 roku kompleks 8 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 8 MW, dla której udało jej się zabezpieczyć sprzedaż energii w systemie aukcyjnym.

Teraz inwestor działający dotąd głównie w segmencie energetyki wiatrowej rozpoczyna realizację na terenie lubuskiej gminy kolejnych farm fotowoltaicznych.

REKLAMA

Zostaną tam zrealizowane dwa projekty Sulechów II oraz Sulechów III składające odpowiednio z 12 oraz 10 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 22 MW.

W sumie pod inwestycje w fotowoltaikę na terenie lubuskiej gminy Polenergia wykorzysta około 40 hektarów.

Harmonogram realizacji projektu Sulechów II przewiduje oddanie go do użytku w czwartym kwartale 2021 roku, natomiast projekt Sulechów III będzie gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Jak podkreśla burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys, ta inwestycja jest istotna dla gminy zarówno z punktu widzenia podatkowego jak i wizerunkowego. – Mówimy o istotnej wartości podatków, które będą wpływały do gminy, ale także o czystej energii, która jest istotnym elementem budowania wizerunku gminy Sulechów – komentuje na łamach Gazety Lubuskiej burmistrz Sulechowa.




Jak podkreśla Polenergia, jej inwestycje związane z budową farm fotowoltaicznych w pobliżu Sulechowa zakładają jednoczesne tworzenie na terenie inwestycji łąk kwietnych. W pierwszym etapie inwestor dostarczył na miejsce 10 uli.

REKLAMA

Polenergia szykuje jednocześnie inny kompleks farm fotowoltaicznych, który powstanie na terenie wielkopolskiej gminy Buk. Zostanie tam zainstalowanych 7 farm PV o łącznej mocy 7 MW. Ta inwestycja ma być gotowa w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Obecnie Polenergia jest ponadto w trakcie realizacji kolejnych farm wiatrowych, dla których udało jej się zabezpieczyć wsparcie w aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej z 2019 roku.

Największy z nich i zarazem jeden z największych w Polsce to projekt farmy wiatrowej Dębsk o mocy 121 MW, którego ukończenie planowane jest w połowie 2022 roku. W pierwszej połowie tego roku ukończona ma być już budowa farmy wiatrowej Szymankowo o mocy 38 MW, natomiast farma wiatrowa Kostomłoty o mocy 27 MW zostanie oddana do użytkowania w III kwartale 2022 roku.

Dla tych projektów Polenergia zaoferowała w aukcji część całkowitego, prognozowanego uzysku energii, zakładając sprzedaż pozostałej energii na warunkach rynkowych.

Polenergia nie odniosła natomiast sukcesu w ostatnich aukcjach wiatrowo-fotowoltaicznych, które URE przeprowadził w ubiegłym miesiącu – mimo, że wzięły w nich udział trzy spółki celowe tego inwestora, w tym jedna rozwijająca projekt fotowoltaiczny, a dwie – projekty wiatrowe.

Spółka Polenergia Obrót 2 sp. z o.o. zaoferowała sprzedaż energii z projektu farmy fotowoltaicznej Strzelino o łącznej mocy 45,15 MW.

Spółka Farma Wiatrowa Grabowo sp. z o.o. zgłosiła projekt farmy wiatrowej o mocy 37,4 MW, z kolei spółka Polenergia Farma Wiatrowa Olbrachcice sp. z o.o. nie zapewniła sobie gwarancji rozliczeń w systemie aukcyjnym dla zgłoszonego projektu farmy wiatrowej Świebodzin o łącznej mocy 10,5 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.