BayWa ma umowę PPA na energię z projektu solar+storage

BayWa ma umowę PPA na energię z projektu solar+storage
BayWa

Deweloper odnawialnych źródeł energii, który ma w portfelu m.in. obecnie największą farmę fotowoltaiczną w Polsce, podpisał umowę na sprzedaż energii z elektrowni PV połączonej z ogromnym magazynem energii w celu zapewnienia dostaw energii po zaprzestaniu generacji z fotowoltaiki.

To jedna z największych umów PPA na dostawy energii z elektrowni fotowoltaicznych współpracujących z magazynami energii.

Wywodzący się z Niemiec deweloper odnawialnych źródeł energii BayWa r.e. podpisał umowę na dostawy energii dla jednej z lokalnych wspólnot energetycznych z Kalifornii – San Diego Community Power (SDCP). Mająca charakter non profit organizacja ma na celu zabezpieczenie dostaw energii dla pięciu miast w regionie San Diego.

REKLAMA

Umowa PPA została zawarta aż na 20 lat, a w celu realizacji zakontraktowanych dostaw energii BayWa r.e. zbuduje w pobliżu San Diego elektrownię fotowoltaiczną o mocy 90 MW(AC) oraz bateryjny magazyn energii o mocy 70 MW i pojemności 280 MWh, który zostanie połączony z fotowoltaiką po stronie DC.

Elektrownia fotowoltaiczna ma wytwarzać energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu generowanemu przez ponad 52 tys. gospodarstw domowych obsługiwanych przez San Diego Community Power.

Budowa instalacji ma ruszyć na początku przyszłego roku i zostanie zaangażowanych w nią około 350 pracowników.

Inwestycja o nazwie Jacumba Valley Ranch Energy Park ma zyskać status operacyjny w pierwszym kwartale 2023 roku, kiedy zacznie oddawać energię do sieci operatora San Diego Gas & Electric.


 

Dla BayWa nie będzie to pierwszy projekt łączący fotowoltaikę i bateryjne magazyny energii. W kwietniu niemiecka firma informowała o uruchomieniu największej na świecie off-gridowej instalacji solar+storage mającej zasilać przemysł wydobywczy.

REKLAMA

Inwestycja zrealizowana w kopalni złota w Mali składa się z elektrowni fotowoltaicznej o mocy 30 MW oraz bateryjnego magazynu energii o pojemności 15,4 MWh. Dzięki magazynowi kopalnia w ciągu dnia ma pokrywać 75 proc. swojego zapotrzebowania na energię z PV, w ten sposób ograniczając koszty i emisje związane z użyciem generatorów diesla.

Największa na świecie instalacja solar+storage, która jest już na etapie budowy, powstaje na Florydzie.

Projekt o nazwie Manatee Energy Storage Center jest realizowany przez koncern energetyczny Florida Power & Light należący do grupy NextEra Energy. Inwestycja pomoże stabilizować lokalny system energetyczny w sytuacji rosnącego znaczenia generacji z fotowoltaiki. 

Docelowo cały magazyn osiągnie moc 409 MW, a jego pojemność wyniesie 900 MWh i będzie to po uruchomieniu jeden z największych na świecie obiektów tego typu. Pojemność magazynu umożliwi zasilenie około 329 tys. gospodarstw domowych na Florydzie w czasie do 2 godzin. 

Bateryjny magazyn energii będzie gromadzić energię wytwarzaną ze znajdującej się na miejscu, uruchomionej w 2016 roku elektrowni fotowoltaicznej Manatee, której moc wynosi 74,5 MW.

Jeszcze większa instalacja łącząca fotowoltaikę i magazyny energii jest przygotowywana w Nevadzie w pobliżu Las Vegas.

Na realizowany przez dewelopera Primergy projekt o nazwie Gemini złoży się elektrownia fotowoltaiczna o mocy 690 MW(AC), ale także bateryjny magazyn energii o mocy 380 MW i pojemności 1400 MWh. Całkowity koszt inwestycji ma wynieść 1,1 mld dolarów.

Wiadomo już, że w tej inwestycji zostaną zastosowane dwustronne moduły fotowoltaiczne Maxeon Solar Technologies (wcześniej SunPower) o sprawności 21,1 proc. Ich dostawy mają rozpocząć się w przyszłym roku, natomiast uruchomienie ogromnej elektrowni fotowoltaicznej zaplanowane jest na koniec 2023 roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.