Hamburg chce montować PV tak szybko jak to możliwe

Hamburg chce montować PV tak szybko jak to możliwe
Hamburg Energie

Władze niemieckiego miasta zatwierdziły plan wprowadzenia obligatoryjnej instalacji systemów fotowoltaicznych. Teraz komunalna spółka, która zajmuje się należącymi do miasta nieruchomościami, zdecydowała, że będzie montować na nich tak wiele instalacji fotowoltaicznych jak to możliwe i w możliwie krótkim czasie.

Senat Hamburga zdecydował przed końcem ubiegłego roku, że instalacja fotowoltaiki na terenie miasta będzie obowiązkiem w przypadku nowych budynków począwszy od 2023 roku, a także konieczne będzie uwzględnienie fotowoltaiki w przypadku renowacji dachów prowadzonych po 2024 r.

Z obowiązku montażu fotowoltaiki zostaną zwolnione budynki, w przypadku których taka inwestycja byłaby technicznie niemożliwa lub nieopłacalna, co może wynikać np. z braku odpowiedniej ekspozycji dachu.

REKLAMA

Tymczasem magistrat Hamburga przygotowuje się do kompleksowego montażu instalacji fotowoltaicznych na zarządzanych przez miasto budynkach.

Komunalna spółka Sprinkenhof GmbH zajmująca się wynajmem nieruchomości na terenie miasta przyjęła plan montażu na nich tak wielu instalacji fotowoltaicznych jak to tylko możliwe i w najkrótszym możliwym czasie.

Planowany jest na razie montaż fotowoltaiki na dachach o łącznej powierzchni 100 tys. m2, co – jak wylicza Sprinkenhof GmbH – wystarczy do uruchomienia elektrowni PV o mocy około 13 MW. Ten cel ma zostać osiągnięty do końca 2023 r. Z czasem moc instalacji PV ma komunalnych obiektach ma wrosnąć do 50 MW.

W pierwszej kolejności planowany jest montaż fotowoltaiki na dwóch szkołach, gdzie zainstalowane zostaną systemy PV o mocy odpowiednio 191 kW i 67 kW. Jeszcze większa instalacja fotowoltaiczna powstanie na dachach szkoły policyjnej. Jej moc wyniesie 299 kW.



Sprinkenhof GmbH planuje również szerszą modernizację energetyczną wszystkich obiektów, których powierzchnia wynosi co najmniej 500 m2. Dotyczy to w sumie 145 budynków znajdujących się na terenie Hamburga.

Całkowity koszt energetycznej renowacji tych obiektów jest szacowany na 1,4 mln euro, przy czym Sprinkenhof GmbH zakłada, że część CAPEX-u uda się pokryć subsydiami.

REKLAMA

W podobnym kierunku jak Hamburg idą władze Berlina, które w ubiegłym miesiącu zdecydowały, że obowiązek montażu instalacji fotowoltaicznych na nowych i poddawanych renowacji budynkach zostanie wprowadzony w 2023 r.

Według szacunków, wprowadzenie tego obowiązku sprawi, że fotowoltaiką zostanie pokryte około 30 proc. dachów w Berlinie, a produkcja energii z PV wzrośnie tam ponad 40-krotnie.

Według kalkulacji, na które powołują się władze niemieckiej stolicy, uruchomienie elektrowni fotowoltaicznych o takiej mocy pozwoli zaspokoić około 1/4 zapotrzebowania na energię Berlina.

Władze landu Badenia-Wirtembergia zdecydowały o wprowadzeniu obowiązku umieszczania instalacji fotowoltaicznych na wszystkich nowych budynkach z wyjątkiem budynków mieszkalnych. Nowe prawo ma wejść w życie z początkiem 2022 r.

Znajdujące się w tym landzie miasto Tübingen już w 2018 roku jako pierwsze w Niemczech wprowadziło obowiązek wykorzystania energii z fotowoltaiki na wszystkich nowych budynkach. Wyjątkiem mogą być budynki, na których dachach konieczne jest zainstalowanie kolektorów słonecznych, co wynika z ustawy tzw. Erneuerbare-Energien-Wärmegesetz (EEWärmeG).

Pierwsze niemieckie landy przyjmują ponadto regulacje nakazujące montaż elektrowni fotowoltaicznych na zadaszeniach większych parkingów.  

Nadrenia Północna-Westfalia chce wprowadzić obligatoryjny montaż fotowoltaiki na nowych parkingach liczących co najmniej 35 miejsc.

Obowiązek montażu fotowoltaiki na zadaszeniach nowych parkingów liczących co najmniej 100 miejsc ma wejść w życie w przyszłym roku w landzie Szlezwik-Holsztyn.

Z kolei Badenia-Wirtembergia przyjęła prawo, zgodnie z którym montaż fotowoltaicznych zadaszeń stanie się obligatoryjny od przyszłego roku w przypadku budowy parkingów liczących ponad 75 miejsc.

redakcja@gramwzielone.pl


 © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.