Trina Solar osiąga rekordową sprawność panelu fotowoltaicznego

Trina Solar osiąga rekordową sprawność panelu fotowoltaicznego
Trina Solar

Chiński producent poinformował, że na dostarczonym przez niego module fotowoltaicznym została zmierzona rekordowa sprawność przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną, wynosząca ponad 23 proc.

Sprawność monokrystalicznego modułu fotowoltaicznego serii Vertex została zmierzona przez jednostki certyfikujące TÜV Rheinland oraz TÜV North Germany na poziomie 23,03 proc.

Moduł został wykonany z 66 ogniw PERC typu P o długości boku 210 mm. Chiński producent zapewnia, że jako pierwszy przekroczył granicę 23-proc. sprawności modułu wykonanego z użyciem tego rodzaju ogniw.

REKLAMA

To wynik znacznie lepszy od sprawności zaprezentowanego ostatnio najnowszego modułu fotowoltaicznego największego producenta na świecie – chińskiego Longi Solar.

Longi opracował moduł o nazwie Hi-MO N i sprawności 22,3 proc., w którym wykorzystano ogniwa typu N wykonane z zastosowaniem technologii TOPCon. Rozmiar ogniw w tym module wynosi 182 mm x 182 mm, czyli jest zgodny ze standardem promowanym ostatnio przez chińską firmę – w przeciwieństwie do ogniw o długości boku 210 mm, które stosuje Trina Solar.


Trina Solar nie podała na razie, kiedy moduły o sprawności przekraczającej 23 proc. będą dostępne na rynku.

Natomiast kilka dni temu chiński producent poinformował o rozpoczęciu dostaw swoich najnowszych modułów serii Vertex o mocy wynoszącej aż 670 Wp.

REKLAMA

Sprawność modułu serii Vertex 670 Wp ma sięgać 21,6 proc., co oznacza wzrost o 0,2 pkt proc. w porównaniu do maksymalnej sprawności wcześniejszych modułów serii Vertex. Rozmiary modułu wynoszą 2384×1303 mm, a jego waga sięga 33,9 kg.

Chiński producent wylicza, że zastosowanie nowych modułów serii Vertex 670 Wp redukuje liczbę modułów potrzebnych do osiągnięcia mocy nominalnej elektrowni fotowoltaicznej po stronie DC na poziomie 100 MW – w porównaniu do zastosowania modułów o mocy niższej o 100 W – o 24 proc.

Co więcej, dla nowych modułów producent opracował nowy, wertykalny sposób ich pakowania. To ma obniżać koszty, zwiększając możliwości transportu mocy modułów w przeliczeniu na kontener o 12 proc. Ma to oznaczać redukcję kosztów instalacji nawet o 5-7 proc.

Wszystkie zalety nowych modułów o mocy 670 Wp w porównaniu do modułów o mocy 450 Wp mają przełożyć się na spadek kosztów instalacji po stronie BOS o 0,15-0,2 juanów na W, czyli o około 0,08-0,12 zł/W. Z kolei koszt produkcji energii w ujęciu LCOE (Levelized Cost of Electricity) ma być niższy o ok. 4-6 proc.

Trina Solar zapowiada zwiększenie do końca tego roku produkcji ogniw do poziomu 35 GW/rok, z czego ogniwa 210 mm mają stanowić 70 proc.

Do końca 2021 r. chiński producent ma ponadto zwiększyć zdolności produkcji modułów do 50 GW na rok.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.