Jak przygotować projekt domu uwzględniając instalację fotowoltaiczną?

Jak przygotować projekt domu uwzględniając instalację fotowoltaiczną?
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Jesteś na etapie planowania budowy domu z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań energooszczędnych? Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego projektu? Poświęć chwilę na rozważenie ważnych kwestii związanych z tą inwestycją. Fotowoltaika na nowy dom powinna być dostosowana do budowy budynku już na etapie wyboru odpowiedniego projektu. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę projektując dom? Zapraszamy do krótkiej lektury!

Czy wybór działki ma znaczenie?

Decydując się na budowę domu, musimy przede wszystkim znaleźć odpowiednie miejsce. Działka, na której chcemy postawić budynek mieszkalny, powinna być wolna od niepotrzebnego zacienienia. Warto więc dobrze zorientować się, czy w pobliżu nie ma zbyt wysokich drzew lub budynków, które mogą wpływać na ilość docieranej energii słonecznej. Zbyt duży cień będzie miał wpływ na możliwość uzyskania energii z paneli fotowoltaicznych.

Warto również wspomnieć, że budynek, na którym mają zostać zainstalowane generatory, powinien być skierowany dachem w kierunku południowym. Jest to dość ważne – właśnie w ten sposób osiągniemy maksymalne zyski z produkcji energii. Jeśli nie ma możliwości budowy domu w kierunku południowym, musimy mieć świadomość, że wówczas będziemy musieli zamontować większą ilość paneli fotowoltaicznych, aby uzyskać ten sam efekt.

REKLAMA

Projekt dachu pod fotowoltaikę  na co zwrócić uwagę?

Projektując dom, który ma mieć zainstalowane panele fotowoltaiczne, musimy przede wszystkim rozważyć odpowiednią budowę dachu. W tym przypadku zarówno powierzchnia dachu, kąt nachylenia, ale również rodzaj pokrycia mają znaczenie. Analizując rodzaj dachu, który ma być na naszym budynku, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Tak naprawdę na większości rodzajów dachu można zainstalować instalację fotowoltaiczną. Niemniej jednak najlepszym rodzajem dachu, który przede wszystkim ograniczy koszty naszej inwestycji, jest dach jedno i dwuspadowy. Taki rodzaj dachu charakteryzuje się przede wszystkim największą powierzchnią połaci, a co za tym idzie znacznie większą możliwością instalacji generatorów fotowoltaicznych. Oczywiście, jak wcześniej wspomniano, dach musi być skierowany w kierunku południowym, aby ilość wytwarzanej energii była jak największa. 

Rozwiązań jest jednak więcej

Czy zatem projekt dachu pod fotowoltaikę może być inny niż jedno i dwuspadowy? Oczywiście! Panele możemy również zainstalować na dachu kopertowym czy płaskim, jednak należy wziąć pod uwagę zwiększone koszty inwestycji. Instalując generatory na dachu płaskim, musimy wykonać dodatkową konstrukcję, która pozwoli nam pod odpowiednim kątem zainstalować fotowoltaikę- to automatycznie zwiększa koszty naszej budowy.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Projektując dach naszego domu, musimy pamiętać o odpowiednim kącie nachylenia. Dla instalacji paneli słonecznych najlepsze jest nachylenie dachu 20-40 stopni wraz z jednolitą powierzchnią dachu. Taki dach sprawia, że panele są identycznie napromieniowane i działają najefektywniej, co z kolei przekłada się na zyski naszej inwestycji.

REKLAMA

Warto również wspomnieć, że już na etapie projektowania naszego domu, a przede wszystkim dachu możemy ułatwić sobie późniejszą pracę. Szczególnie jest to istotne w przypadku prawidłowego rozmieszczenia krokwi. Na etapie projektu możemy je rozmieścić w sposób prawidłowy oraz ułatwiający instalację paneli w późniejszym etapie.

Zrezygnuj z niepotrzebnych elementów na dachu

Jeśli wiesz już, że na dachu Twojego domu zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne, warto w projekcie ograniczyć się do minimum. Rezygnując z niektórych elementów lub przenosząc je na inną połać dachu, ułatwimy instalację generatorów. Bardzo często podczas instalacji w gotowych domach okazuje się, że niektóre elementy uniemożliwiają zamontowanie paneli słonecznych. Jeśli mamy możliwość należy wybrać jak najprostszy dach – bez kominów, okien połaciowych czy wyrzutni. Wszystkie te elementy mogą stać się wówczas potencjalną przeszkodą do zamontowania naszych generatorów.

Projekt dachu pod fotowoltaikę daje możliwość dokładnego przeanalizowania i stworzenia dogodnych warunków, które nie tylko ułatwią montaż, ale przede wszystkim będą jak najtańsze. Pamiętajmy: im bardziej skomplikowany dach, tym większe koszty instalacji, a w najgorszym przypadku brak jej montażu.

Nowy dom z fotowoltaiką, a prawidłowe rozmieszczenie instalacji elektrycznej

Na etapie projektowania architekt musi wziąć pod uwagę montaż paneli słonecznych, a tym samym właściwe rozmieszczenie przepustów i dróg kablowych na dach dla późniejszej instalacji generatorów. Warto również zastanowić się i znaleźć odpowiednie miejsce na instalację inwertera, a także dodatkowych urządzeń, które będą niezbędne do prawidłowego działania paneli. Dobrze jest pomyśleć o tym właśnie już na etapie projektowania.

Znajdując miejsce na wszystkie urządzenia, nie będziemy musieli w późniejszym etapie zastanawiać się, gdzie pomieścić kolejne elementy wyposażenia. Tak naprawdę odpowiedzialność za prawidłowe rozmieszczenie instalacji elektrycznej na etapie projektowania bierze architekt. Powinien on współpracować zarówno z elektrykiem jak i firmą, która będzie montować panele słoneczne. Takie podejście na etapie projektowania będzie dużym ułatwieniem na późniejszym etapie budowy oraz montażu paneli fotowoltaicznych. 

Rentowność przede wszystkim

Podsumowując: dla montażu paneli fotowoltaicznych podczas budowy domu ważny jest sam etap projektowania budynku. Mamy wówczas możliwość dostosowania wszelkich rozwiązań pod montaż paneli tak, aby inwestycja była przede wszystkim opłacalna dla nas inwestorów, ale również i przynosiła oczekiwane zyski. Jak już wcześniej wspomniano wybór dachu, kąt nachylenia, ale także i sama działka mają istotne znaczenie dla budowy fotowoltaiki.

Istotną kwestią jest również współpraca architekta oraz ekip budowlanych, które będę odpowiedzialne za montaż oraz rozmieszczenie instalacji elektrycznej. Na koniec warto podkreślić, że wybierając firmę, która będzie instalować panele fotowoltaiczne trzeba kierować się przede wszystkim rekomendacjami, które zagwarantują nam wybór sprawdzonej i godnej polecenia firmy. 

Liczy się doświadczenie

Jeśli podjąłeś już decyzję o uwzględnieniu instalacji fotowoltaicznej w projekcie swojego nowego domu, warto poszukać w swoim regionie specjalistów, którzy pomogą Ci podjąć odpowiednie kroki. Zwróć uwagę na ilość zrealizowanych projektów, ale także na pozytywne opinie inwestorów, którzy projekt instalacji jak i jej montaż mają już za sobą. Analizując oferty firm fotowoltaicznych w Polsce północnej, uwagę zwraca kilka przedsiębiorstw, m.in. AM Group SolarFotowoltaika Bydgoszcz, które cieszy się wieloma pozytywnymi ocenami swoich dotychczasowych realizacji. Natomiast w południowej części kraju uwagę przykuwa firma SkomatFotowoltaika Kraków, która niejednokrotnie realizowała swoje instalacje na nowych domach, współpracując z architektami na etapie ich projektów. 


artykuł sponsorowany