Austriacki rynek PV ma za sobą najlepszy rok
Rok 2020 okazał się rekordowy dla austriackiego rynku fotowoltaicznego pod względem zrealizowanych inwestycji. Krajowe stowarzyszenie branży PV podkreśla jednak, że przyrost mocy w austriackiej fotowoltaice jest nadal zbyt wolny w kontekście wyznaczonego przez Wiedeń ambitnego planu przejścia w całości na zasilanie energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Stowarzyszenie branżowe Austria PV podało, że w ubiegłym roku w Austrii zostały zainstalowane systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 341 MW i jest to najlepszy wynik w historii rynku PV w tym kraju. Do tej pory najlepszy pod względem zrealizowanych inwestycji był rok 2013, kiedy uruchomiono systemy PV o całkowitej mocy 263 MW.
Ubiegłoroczny wynik był lepszy o 94 MW od wyniku uzyskanego w roku 2019 oraz o 155 MW od mocy instalacji wykonanych w Austrii w roku 2018.
Na koniec 2020 roku całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Austrii wzrosła do 2043 MW.
Stowarzyszenie Austria PV podkreśla jednak, że mimo pewnego przyspieszenia skala inwestycji w austriackiej fotowoltaice jest nadal zbyt mała, mając na względzie wpisany do strategii energetycznej Austrii cel przejścia w 100 procentach na zasilanie energią elektryczną wytwarzaną ze źródeł odnawialnych do roku 2030, a następnie osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2040.
Elementem rządowej strategii energetycznej jest ponadto program wyposażenia w fotowoltaikę miliona austriackich dachów. Ten cel ma zostać osiągnięty w roku 2030.
Austria PV zapewnia, że aby osiągnięcie tych celów stało się realne, konieczne jest zwiększenie rocznej produkcji energii z fotowoltaiki z obecnego poziomu około 2 TWh do ok. 11,3 TWh na koniec obecnej dekady. Taki poziom generacji wiązałby się z koniecznością zwiększenia zainstalowanych mocy do około 11-11,5 GW.
Kierująca pracami stowarzyszenia Vera Immitzer podkreśla, że aby było to możliwe, konieczne jest wprowadzenie stabilnego systemu wsparcia.
Ostatnio inwestycje w austriackiej fotowoltaice były wspierane miksem rządowych dopłat do zakupu i montażu elektrowni PV oraz taryf gwarantowanych przyznawanych za produkcję energii z PV – jednak tylko w ograniczonym zakresie.
Wysokość dotacji w zakresie inwestycji w systemy fotowoltaiczne o mocy do 100 kWp w naborze przeprowadzonym wcześniej w tym roku mogła wynieść 250 euro/kWp, natomiast w przypadku większych instalacji fotowoltaicznych o mocy 100-500 kWp dotacja mogła sięgnąć 200 euro/kWp. Do tego oferowana dotacja do magazynów energii o maksymalnej pojemności 50 kWh nie mogła być wyższa niż 200 euro/kWh.
Zarówno w przypadku dofinansowania do fotowoltaiki jak i magazynów energii, jego łączna wysokość nie mogła przekraczać 30 proc. kosztów inwestycji.
Na początku tego roku – w okresie od 12 do 19 stycznia – austriacka rządowa agencja OeMAG przeprowadziła inne postępowanie adresowane do prosumentów eksploatujących elektrownie fotowoltaiczne, w którym można było zabezpieczyć taryfę gwarantowaną na sprzedaż energii do sieci. Wysokość taryfy ustalono na 7,06 eurocenta/kWh, a okres wsparcia wynosi 13 lat. O miejscu na liście beneficjentów decydował zadeklarowany poziom autokonsumpcji produkowanej energii.
Wsparciem w formie taryfy gwarantowanej objęto ponad 5,3 tys. instalacji, podczas gdy wszystkich wniosków złożono niemal 9 tys. Z taryfy wykluczono aplikacje, w których zadeklarowano autokonsumpcję poniżej 17 proc.
Taryfa przyznana przez austriacką agencję energetyczną może zostać połączona z oferowanym przez OeMAG wsparciem do CAPEX-u inwestycji.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.