Rządowy pełnomocnik ds. walki ze smogiem przeciw likwidacji opustów

Rządowy pełnomocnik ds. walki ze smogiem przeciw likwidacji opustów
Bartłomiej Orzeł

Bartłomiej Orzeł pełniący funkcję pełnomocnika premiera ds. programu Czyste Powietrze zapowiedział, że będzie przekonywać do pozostawienia dotychczasowego systemu rozliczeń energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów, ale pod warunkiem posiadania przez nich pompy ciepła. 

Projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii autorstwa Mnisterstwa Klimatu i Środowiska zakłada likwidację systemu opustów dla prosumentów rozpoczynających działalność po 31 grudnia br., przy czym osoby, które wcześniej rozpoczęły produkcję energii z domowych mikroinstalacji, będą nadal korzystać z dotychczasowego systemu, mając jednocześnie możliwość jednorazowej migracji do nowego systemu bazującego na sprzedaży niewykorzystanej energii po średniej cenie z rynku hurtowego.

Pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze Bartłomiej Orzeł złożył deklarację obrony opustów, zaznaczając, że warunkiem dalszego korzystania z tego systemu powinno być posiadanie pompy ciepła.

REKLAMA


W ten sposób prosumencki system rozliczeń energii elektrycznej mógłby nadal wspierać przechodzenie gospodarstw domowych na niegenerujące niskiej emisji źródła ogrzewania zasilane prądem.

REKLAMA

System opustów powinien zostać dla chcących korzystać jednocześnie z pomp ciepła i PV. Takie samo zdanie wyraziła parę dni temu Jadwiga Emilewicz. Wspólnie będziemy przekonywać do utrzymania ekologicznych rozwiązań – napisał na Twitterze Bartłomiej Orzeł.

Rządowy pełnomocnik ds. walki ze smogiem dołączył tym samym do grona oponentów zmian w zasadach rozliczeń prosumentów, które przygotowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Przeciwko zmianie polegającej na zakończeniu systemu opustów, jako niekorzystnej dla ograniczania niskiej emisji, opowiedział się już m.in. Polski Alarm Smogowy.

– Wielu beneficjentów Czystego Powietrza decyduje się na zamianę pieca węglowego na ogrzewanie pompą ciepła właśnie ze względu na możliwość skorzystania z atrakcyjnego systemu rozliczeń i dostępu do taniej energii elektrycznej z własnej instalacji fotowoltaicznej – ocenił Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.