Fotowoltaika w Berlinie będzie obowiązkowa
Senat Berlina zagłosował za wprowadzeniem obowiązku montażu fotowoltaiki na wszystkich nowych budynkach mieszkalnych i spełniających inne funkcje, a także na budynkach poddawanych gruntownej renowacji.
Zgodnie z nowymi regulacjami, które są na finalnym etapie ścieżki legislacyjnej, obowiązek montażu instalacji fotowoltaicznych na nowych i poddawanych renowacji budynkach miałby zostać wprowadzony w 2023 r.
Według szacunków, wprowadzenie tego obowiązku sprawi, że fotowoltaiką zostanie pokryte około 30 proc. dachów w Berlinie, a produkcja energii z PV wzrośnie tam ponad 40-krotnie.
Nowe obowiązki związane z wykorzystaniem fotowoltaiki w stolicy Niemiec wynikają z celu przyjętego przez jej władze, zgodnie z którym na terenie Berlina mają funkcjonować instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 4,4 GW.
Wcześniej zddecydowano, że ten cel zostanie osiągnięty dopiero w roku 2050, jednak obecnie władze niemieckiej stolicy chcą przyjąć zapis o dojściu do tego celu tak szybko, jak będzie to możliwe.
Według kalkulacji, na które powołują się władze miasta, uruchomienie elektrowni fotowoltaicznych o takiej mocy pozwoli zaspokoić około 1/4 zapotrzebowania na energię Berlina.
Dla porównania – obecna całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech wynosi już ok. 55 GW, natomiast moc elektrowni PV w naszym kraju sięga ok. 4,7 GW według ostatnich informacji podanych przez PSE.
Na wzrost zainstalowanych mocy w fotowoltaice na terenie Berlina pracuje m.in. komunalna spółka Berliner Stadtwerke, która w 2020 r. uruchomiła instalacje fotowoltaiczne o mocy 4 MW.
W efekcie całkowita moc należącej do Berliner Stadtwerke fotowoltaiki wzrosła do 16,3 MW, co miało stanowić 40 proc. całkowitej mocy elektrowni PV uruchomionych w stolicy Niemiec.
Elektrownie fotowoltaiczne są instalowane przez Berliner Stadtwerke na zarządzanych przez miasto obiektach – w tym także na blokach wielorodzinnych, których mieszkańcy mogą w ten sposób pomniejszyć swoje rachunki za energię, a miejskiej spółce przysługuje z tego tytułu specjalna taryfa gwarantowana przewidziana dla takich inwestycji.
Obowiązek montażu fotowoltaiki wprowadzają również inne miasta i regiony Niemiec. Ostatnio zdecydował o tym land Szlezwik-Holsztyn, gdzie fotowoltaika ma być instalowana na co najmniej 10 proc. powierzchni dachów nowych, niemieszkalnych budynków i poddawanych renowacji.
Dodatkowo na terenie tego landu konieczne będzie instalowanie fotowoltaiki na zadaszeniach parkingów liczących co najmniej 100 miejsc.
Według szacunków władz, moc dachowych elektrowni fotowoltaicznych na terenie landu Szlezwik-Holsztyn może sięgać nawet 7-9 GW w stosunku do 1,1 GW zainstalowanych obecnie.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.