Fotowoltaika jako stabilna i bezpieczna inwestycja dla Twoich oszczędności?

Fotowoltaika jako stabilna i bezpieczna inwestycja dla Twoich oszczędności?
Stilo Energy

Coraz wyższa inflacja, niskie oprocentowanie lokat i niestabilność gospodarcza wywołana przez globalną pandemię COVID-19, sprawiają, że wielu Polaków szuka nowych i bezpiecznych sposobów na inwestycję swoich oszczędności. Akcje, kryptowaluty czy tokeny niosą ze sobą wysokie ryzyko. Nieruchomości wymagają wysokiego wkładu własnego. A co, jeśli istnieje pewna i bezpieczna alternatywa ze stosunkowo niskim budżetem i wysoką stopą zwrotu?

Wielu ekspertów wskazuje na fotowoltaikę i własną, przydomową instalację fotowoltaiczną. Czy to rzeczywiście dobry sposób na ulokowanie oszczędności i najlepszy możliwy pomysł na inwestycję? Sprawdźmy to i porównajmy różne dostępne rozwiązania. Zacznijmy od początku.

Inflacja w Polsce w 2021 roku

REKLAMA

Inflacja to wskaźnik, który jest odzwierciedleniem wzrostu cen w gospodarce. Im wyższa inflacja, tym wartość Twojej zaoszczędzonej gotówki spada. Za tę samą kwotę możesz kupić mniej produktów. Według danych GUS na początku 2019 roku inflacja w Polsce ledwie przekraczała 0,5 proc. Dziś, w połowie 2021 roku, zbliża się już do 5 proc. Każdego miesiąca wartość oszczędności spada. To tak, jakbyś wyrzucił kilka banknotów do kosza. Co robić?

Pierwsza myśl, jaka przychodzi w takim momencie do głowy, to wpłacenie odłożonych środków na lokaty lub konta oszczędnościowe, które niegdyś wygrywały z trzymaniem pieniędzy “w skarpecie”. Pieniądz “pracował” na Ciebie i niwelował negatywne skutki inflacji. A dziś?

Lokaty i konta oszczędnościowe w Polsce w 2021 roku

Rynek finansowy wciąż oferuje lokaty, konta oszczędnościowe i obligacje. Z pewnością to bezpieczne i pewne rozwiązanie. Ale jak wygląda oprocentowanie w tych instrumentach finansowych?

Zgodnie z danymi z bloga jakoszczedzacpieniadze.pl z dnia 11 czerwca 2021 r. oprocentowanie lokal w Polsce waha się od 0,01 proc. (!) do 1,2 proc. Nie zapominaj przy tym o wysokiej inflacji. Dużo wyższej niż zysk z lokaty. Do tego dołóż 19-procentowy podatek Belki, którym obłożone są wszystkie dochody kapitałowe, takie jak odsetki od lokat. Wniosek? Nie ma szans na rzeczywiste zyski i sensowną stopę zwrotu z takiej inwestycji jak lokaty i konta oszczędnościowe.

Obligacje skarbowe? Nie wypadają znacznie lepiej od lokat. Blokując swoje środki na 12 lat, możemy liczyć na oprocentowanie na poziomie 2 proc. Wciąż bez szału. Czy na stole jest jakaś inna opcja?

Inwestycje na giełdzie w 2021 roku

Inwestowanie na giełdzie. Szansa na wyższe zyski? Być może. Większe ryzyko? Z pewnością. Przez ostatnie 10 lat indeks WIG20, indeks giełdowy, który prezentuje sytuację i ceny akcji na giełdzie 20 największych spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, “skakał” z góry na dół i odwrotnie. Od hossy do bessy.

Masz czas, wiedzę i nerwy ze stali, by przez tyle lat obserwować wahania giełdowe i wykorzystywać szanse, które dają inwestorom kupno i sprzedaż akcji na GPW w odpowiednich momentach? Niekoniecznie. To może jest jeszcze jakaś inna opcja?

REKLAMA

Inwestycja w fotowoltaikę  dobry plan?

Jest. Inwestowanie w fotowoltaikę – w tym kierunku poszło już blisko 500 000 polskich rodzin i przedsiębiorców, którzy stali się prosumentami – konsumentami i producentami prądu w jednym. Dlaczego?

Zużycie prądu w gospodarstwach domowych i ceny każdego kilowata energii wciąż rosną. Dziś, w 2021 roku, za jeden kWh płacisz około 72 groszy, ale według prognoz na 2022 rok cena za kilowat może wzrosnąć nawet do 82 groszy. Na groszach nie robi to może zbyt dużego wrażenia, ale gdy Twój rachunek za prąd w skali roku zwiększy się o 20 proc. i z Twojej kieszeni zniknie kilkaset, a może i kilka tysięcy złotych więcej, zaczyna się robić poważnie.

Właśnie dlatego tak wiele osób inwestuje w przydomowe instalacje fotowoltaiczne. Do tego coraz więcej atrakcyjnych dopłat i dofinansowań oraz  spadek cen na rynku PV sprawia, że montaż fotowoltaiki stał się osiągalny dla większości gospodarstw domowych.

Stopa zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę może wynieść nawet 16 proc. w skali roku, gdzie lokata daje zwrot na poziomie 1-1,2 proc. Atrakcyjność inwestycji w fotowoltaikę wzrasta tym bardziej, że możesz już liczyć na program dotacji Mój Prąd 3.0 i ulgę termomodernizacyjną. Konkrety? Proszę bardzo.

Zwrot z inwestycji w fotowoltaikę – przykład

Załóżmy, że roczne zapotrzebowanie domu jednorodzinnego na energię elektryczną to 4000 kWh, a aktualna cena 1 kWh wynosi 0,72 zł. Oznacza to, że z własną instalacja fotowoltaiczna zaoszczędzisz w skali roku aż 2880 PLN. Jeśli uwzględnisz w inwestycji również pompę ciepła zasilaną prądem z instalacji PV, Twoje roczne oszczędności wzrosną do poziomu 7150 PLN. To blisko 16 proc. stopy zwrotu. Czy jakakolwiek lokata lub inwestowanie na giełdzie zapewni Ci bezpieczny i stabilny zysk na takim poziomie?

Z kim warto inwestować w fotowoltaikę?

Zainteresowany? I słusznie. 16 proc. w skali roku to naprawdę dobry wynik.

Może już myślisz o dostawcy fotowoltaiki, któremu można zaufać i z którym zwrot z inwestycji w instalację PV nastąpi możliwie najszybciej? Sprawdź Stilo Energy. To jedna z czołowych firm fotowoltaicznych w Polsce, która miesięcznie uruchamia ponad kilkaset instalacji fotowoltaicznych w całym kraju.

Całkowicie za darmo otrzymasz od nich audyt energetyczny nieruchomości oraz wycenę i projekt instalacji, dzięki którym będziesz mieć pełną wiedzę o tym, czy taka inwestycja w fotowoltaikę w Twoim przypadku ma sens. Brzmi jak plan? Zatem umów się na bezpłatną konsultację z ekspertem Stilo Energy już dziś, skorzystaj z ich porad bez żadnych zobowiązań i sprawdź, ile możesz zyskać. Pierwszy krok do skutecznej inwestycji to dobry research. Zacznij od teraz.

 

artykuł sponsorowany