Enea planuje elektrownie PV o mocy nawet 2 GW

Enea planuje elektrownie PV o mocy nawet 2 GW
Enea

Państwowy koncern energetyczny zapowiada budowę sporego portfela elektrowni fotowoltaicznych. Na razie w portfelu Enei nie ma jednak jeszcze żadnej farmy PV.

W raporcie finansowym za pierwszy kwartał 2021 roku Enea informuje o planach budowy portfela projektów PV o łącznej mocy od 1500 MW do 2000 MW. Pierwsza liczba ma być scenariuszem „bazowym”, a druga „dynamicznym”.

Enea ma kontynuować realizację ogłoszonego jeszcze w 2019 roku projektu fotowoltaicznego na terenach należących do LW Bogdanka, który pozwoli na zagospodarowanie kopalnianych gruntów i który ma przyczynić się do redukcji kosztów energii elektrycznej wykorzystywanej do zasilania infrastruktury technicznej Bogdanki.

REKLAMA

W ramach tego projektu już w październiku 2019 roku Enea ogłosiła plany budowy farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 30 MW, które miały powstać w lubelskich gminach Puchaczów i Cyców – na terenach należących do kopalni Bogdanka. Instalacje miałyby powstać na terenach około 55 hektarów i powinny produkować w skali roku w sumie około 30 GWh energii elektrycznej, która zasili infrastrukturę Bogdanki.


W ubiegłym roku wykonano opracowanie „Studium wykonalności budowy farm fotowoltaicznych na terenach LW Bogdanka”. Natomiast na początku 2021 r. rozpoczęto procedurę wyłonienia wykonawcy. W najnowszym raporcie finansowym Enea nie podaje jednak więcej szczegółów na temat tego projektu.

Elektrownie fotowoltaiczne Enea chce budować także na terenach należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W wyniku listu intencyjnego podpisanego w 2019 roku Enea i KOWR miały powołać spółkę celową, której zadaniem będzie rozwój przedsięwzięć z zakresu odnawialnych źródeł energii, w tym budowa wielkoobszarowych farm fotowoltaicznych na nieruchomościach rolnych należących do agencji podlegającej resortowi rolnictwa.

REKLAMA

Enea zamierza zabezpieczać także inne tereny pod inwestycje w naziemną fotowoltaikę, oferując relatywnie długie okresy dzierżawy.

W marcu spółka Enea Nowa Energia, która rozwija i zarządza w Grupie Enea projektami opartymi o odnawialne źródła energii, zapowiedziała, że będzie oferować właścicielom gruntów umowy na okres nawet 29 lat.

Spółka zaznaczyła, że poszukuje gruntów inwestycyjnych o powierzchnia od 2 ha do 100 ha, charakteryzujących się klasą gruntu wyłącznie IV–VI.  

Pod koniec 2019 roku Enea zatwierdziła dokument o nazwie „Strategia Rozwoju Grupy Kapitałowej Enea do 2030 roku z perspektywą 2035 roku”, która zakłada transformację w kierunku innowacyjnego koncernu niskoemisyjnego.

Enea założyła, że w wyniku realizacji strategii osiągnie redukcję wartości wskaźnika jednostkowej emisji CO2 do 550 kg CO2/MWh w 2030 roku, a następnie 434 kg CO2/MWh w perspektywie 2035 roku.

Ma w tym pomóc zwiększenie udziału źródeł odnawialnych w miksie wytwórczym grupy do 22 proc. do 2025 roku oraz 33 proc. w 2030 roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o