Ogromna elektrownia PV na modułach z ogniwami G12

Ogromna elektrownia PV na modułach z ogniwami G12
Primergy

Stosunkowo nowy standard największych na rynku ogniw fotowoltaicznych, określany jako G12, staje się coraz popularniejszy. Produkcję modułów bazujących na tego rodzaju ogniwach ogłosił właśnie kolejny producent Maxeon Solar Technologies.

Monokrystaliczne ogniwa PERC o długości boku 210 mm wdrażają w swoich modułach fotowoltaicznych chińscy producenci tacy jak Trina Solar czy Risen. Teraz okazuje się, że wykorzysta je również firma Maxeon Solar Technologies (wcześniej SunPower).

Maxeon ogłosił pozyskanie kontraktu na dostawę aż 1,8 mln dwustronnych modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 1 GW, bazujących na ogniwach G12, na potrzeby ogromnej elektrowni fotowoltaicznej, która powstanie w pobliżu Las Vegas.

REKLAMA

Nowe moduły Maxeon serii 5 mają zostać wyposażone w technologie minimalizujące straty energii w trudnych warunkach wynikających z częstych burz piaskowych czy dużych amplitud temperatury występujących na pustyni w Nevadzie, gdzie będzie zlokalizowana ogromna elektrownia PV.

Sprawność nowych modułów, które zostaną dostarczone do tej inwestycji, ma sięgać 21,1 proc.

Na realizowany przez dewelopera Primergy projekt o nazwie Gemini złoży się elektrownia fotowoltaiczna o mocy 690 MW(AC), ale także bateryjny magazyn energii o mocy 380 MW i pojemności 1400 MWh. Oznacza to, że po sfinalizowaniu będzie to jedna z największych na świecie instalacji typu solar+storage. Całkowity koszt inwestycji ma wynieść 1,1 mld dolarów.


Dostawy modułów mają rozpocząć się w przyszłym roku, natomiast uruchomienie ogromnej elektrowni fotowoltaicznej zaplanowane jest na koniec 2023 roku.

REKLAMA

Moduły, które zostaną dostarczone przez Maxeon do tego projektu, będą bazować na ogniwach wyprodukowanych w Malezji i zostaną złożone w fabryce znajdującej się w Meksyku.

W ubiegłym miesiącu Maxeon informował o planach uruchomienia produkcji modułów nowej serii w Meksyku i USA, na liniach o łącznych zdolnościach produkcyjnych na poziomie 1,8 GW w skali roku.

Producent podawał, że w zakładach w Meksyku i USA będą wytwarzane moduły o jednostkowej mocy 650 W i sprawności przekraczającej 21 procent.

W całym 2020 roku Maxeon wypracował przychody rzędu 845 mln dolarów, sprzedając moduły o łącznej mocy 2,145 GW.

Wyłącznie w pierwszym kwartale 2021 r. Maxeon osiągnął przychody rzędu 165,4 mln dol. w porównaniu do przychodów na poziomie 245,5 mln dol. wypracowanych we wcześniejszym kwartale.

Sprzedaż modułów za pierwszy kwartał osiągnęła poziom 379 MW w porównaniu do 655 MW w ostatnim kwartale 2020 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.