Pierwsza na świecie fabryka paneli perowskitowych uruchomiona we Wrocławiu

Pierwsza na świecie fabryka paneli perowskitowych uruchomiona we Wrocławiu
Saule Technologies

Utworzona przez Olgę Malinkiewicz firma Saule Technologies zrobiła milowy krok na drodze do komercjalizacji perowskitów w fotowoltaice, uruchamiając dzisiaj we Wrocławiu pierwszą na świecie linię do produkcji perowskitowych paneli fotowoltaicznych.

Nad rozwojem technologii perowskitowych we Wrocławiu od kilku lat pracuje pod kierownictwem Olgi Malinkiewicz zespół kilkudziesięciu naukowców pochodzących z blisko dwudziestu krajów.

Saule Technologies powstało w 2014 roku, a wkrótce później kwotę 20 mln zł zainwestował w polską firmę japoński milioner Hideo Sawada.

REKLAMA

Obecnie największym udziałowcem jest Columbus Energy, który w ubiegłym roku zainwestował w Saule Technologies kwotę 10 mln euro, zyskując w zamian 20 proc. udziałów w spółce.

Kolejnym biznesowym krokiem Suale w celu pozyskania kapitału na dalszy rozwój ma być wejście na Giełdę Papierów Wartościowych. Realną datą debiutu ma byćtrzeci lub najpóźniej czwarty kwartał 2021 r.

Na uruchomionej dzisiaj we Wrocławiu w pełni zautomatyzowanej linii mają powstawać ultracienkie, utralekkie, elastyczne i transparentne ogniwa fotowoltaiczne mające przewyższać możliwościami zastosowania tradycyjne ogniwa krzemowe.


REKLAMA

Jak mówił ostatnio w rozmowie z Gramwzielone.pl Piotr Krych, CEO Saule Technologies, na nowej linii produkcyjnej mogą powstawać ogniwa fotowoltaiczne w rozmiarach do 1 m2, jednak będzie z nich można tworzyć większe moduły, nawet do kilkudziesięciu m2. Prognozowane zdolności produkcyjne per linia to 80-100 MW/rok. 

Maksymalna sprawność, którą już mają osiągać ogniwa Saule, to 20 procent dla 1000 lux.

Saule Technologies zapewnia jednocześnie, że firmie udało się ograniczyć szybką degradację sprawności, która do tej pory była jedną z głównych barier w komercjalizacji perowskitów w fotowoltaice.

Problem degradacji na ogniwach Saule miało wyeliminować poprzez zastosowanie elektrody węglowej zamiast elektrody ze srebrem. – Srebro wywołuje proces degradacji ogniw w znaczącym stopniu. Elektroda węglowa jest tańsza, ma więcej cech elastyczności i nie wpływa tak mocno na proces degradacji jak srebro – wyjaśnił Piotr  Krych.

Jak mówi CEO Saule, kierowana przez niego firma w tym roku skomercjalizuje ogniwa perowskitowe w czterech obszarach: BIPV – ogniwa będą miały zastosowanie na nowobudowanych biurowcach i ich fasadach szklanych, BAPV – ogniwa znajdą zastosowanie na fasadach istniejących budynków przez wykorzystanie produktu „łamacza światła”, który posiada trzy kluczowe funkcje: przeciwsłoneczną, termoizolacyjną, generuje energię elektryczną, IoT, czyli elektroniczne etykiety cenowe, które są alternatywą do tradycyjnych etykiet cenowych dostępnych na rynku, a także E-Mobility, a wiec CarPorty, ScooterPorty, czyli nowoczesne wiaty do ładowania samochodów, rowerów, hulajnóg, skuterów elektrycznych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.