To będzie największa europejska fabryka modułów PV

To będzie największa europejska fabryka modułów PV
Enel

Znajdująca się na Sycylii fabryka dwustronnych modułów fotowoltaicznych w ciągu dwóch lat ma mocno zwiększyć zdolności produkcyjne do poziomu, który powinien zapewnić jej pozycję lidera w europejskim przemyśle PV.

W ostatnim czasie w mediach poświęconych fotowoltaice pojawia się coraz więcej informacji zwiastujących renesans europejskiego przemysłu fotowoltaicznego.

Nowa polityka przemysłowa Unii Europejskiej oraz rosnący popyt na panele fotowoltaiczne na naszym kontynencie sprawiają jednak, że coraz głośniej mówi się o rozbudowie europejskich fabryk ogniw i modułów fotowoltaicznych.

REKLAMA

Zanim ogłaszane ostatnio ogromne projekty się zmaterializują, pozycję lidera w produkcji modułów fotowoltaicznych w Europie powinna zdobyć firma 3SUN należąca do włoskiej grupy energetycznej Enel.

Na razie 3SUN może wytwarzać w swojej sycylijskiej fabryce rocznie do 500 tys. dwustronnych modułów PV o łącznej mocy do 200 MW.

Teraz – jak podaje PV Tech – Włosi ogłosili, że chcą mocno podnieść zdolności produkcyjne, zapowiadając zwiększenie produkcji nawet do 3 GW już w roku 2023.


Fabryka 3SUN produkowała w latach 2011-17 moduły cienkowarstwowe, później jednak została zamknięta, ale po przejęciu przez Enel wznowiła produkcję w 2019 r. 

REKLAMA

Włosi uruchomili wówczas kosztem 80 mln euro linie do produkcji dwustronnych modułów fotowoltaicznych o mocy 400 W w łączącej warstwy krzemu krystalicznego i amorficznego technologii HJT (heterojunction), która zapewnia wyższą sprawność przetwarzania promieni słonecznych w energię elektryczną niż standardowe, jednowarstwowe moduły PV.

Enel informował wówczas, że sprawność produkowanych modułów na przedniej stronie będzie wynosić ponad 20,5 proc. Ponadto zaletą modułów produkowanych w Katanii miała być żywotność wynosząca przynajmniej 35 lat.

Produkcja miała być prowadzona bez przerwy, 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku. Taki stopień wykorzystania mocy produkcyjnych miał być efektem pełnej automatyzacji. Włosi zapewniali nawet, że będzie to najbardziej zautomatyzowana fabryka modułów PV na świecie.

PV Tech cytuje CEO firmy Enel Green Power, Salvatore Bernabei, który stwierdził podczas ubiegłotygodniowej konferencji stowarzyszenia SolarPower Europe, że planowana rozbudowa zdolności produkcyjnej pozwoli Włochom konkurować na rynku fotowoltaicznym także pod względem ceny – w sytuacji, gdy na razie ich konkurencyjność jest osiągana tylko na poziome wydajności wytwarzanych modułów.

Enel informował w ubiegłym roku o osiągnięci sprawności ogniwa HJT na poziomie nawet 24,63 proc.

Wcześniej, w 2019 roku, włoski koncern energetyczny zapowiadał osiągnięcie w ciągu 5 lat sprawności na poziomie modułu przekraczającej nawet 28 procent.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.