ZKlaster ma w fotowoltaice 76 MW i to nie koniec
Inwestorzy działający w zgorzeleckim klastrze energii uruchomili już elektrownie fotowoltaiczne o mocy 76 MW i nie zamierzają na tym poprzestać. Najszybciej rozwijający się klaster energii w Polsce ma nowego prezesa.
W Zgorzeleckim Klastrze Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej ZKlaster działa obecnie największy w Polsce park fotowoltaiczny składający się z instalacji o łącznej mocy 76 MW, a wkrótce potencjał odnawialnych źródeł energii w regionie Zgorzelca zostanie jeszcze rozbudowany.
Firmy należące do zgorzeleckiego klastra posiadają projekty z zabezpieczonymi pozwoleniami na budowę na kolejne instalacje o mocy 56 MW. Oprócz fotowoltaiki planowana jest budowa również elektrowni wiatrowych i magazynów energii.
Jak informuje Zklastrer w korespondencji z portalem Gramwzielone.pl, w okresie 5 lat w okolicy Zgorzelca mogą powstać odnawialne źródła energii o łącznej mocy nawet 460 MW, z czego moc planowanych elektrowni wiatrowych może wynieść 146 MW.
Postępy w realizacji kolejnych projektów będą jednak zależeć od dodatkowych środków, które mają wesprzeć proces transformacji regionu Turowa. Do tej pory inwestycje prowadzone w ramach ZKlastra były finansowane głównie ze środków własnych inwestorów oraz kredytów przyznanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Ostatnio inwestorom należącym do klastra udało się zabezpieczyć unijne finansowanie w wysokości 17,5 mln na pierwszy projekt farmy wiatrowej w ramach ZKlastra, na którą złożą się trzy turbiny, każda o mocy 2 MW.
Elektrownie wiatrowe mają być elementem rozwiązania hybrydowego i będą w przyszłości współpracować z magazynami energii, które zostaną podłączone do tej samej sieci średniego napięcia.
Tymczasem na początku tego miesiąca w działającym od trzech lat Zgorzeleckim Klastrze Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa. Alberta Gryszczuka zastąpiła Agnieszka Spirydowicz.
Agnieszka Spirydowicz dotychczas angażowała się we współpracę samorządów Dolnego Śląska z Komisją Europejską i partnerami zagranicznymi, szczególnie w zakresie transformacji energetycznej Turowa oraz pozyskania na nią środków. Nowo powołana prezes była też koordynatorem regionalnym krajowego planu sprawiedliwej transformacji w Instytucie Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.
– Cieszę się, że dane mi będzie zarządzać przedsięwzięciem, które jest w awangardzie jeśli chodzi o energię odnawialną i rozproszoną w Polsce. Będę chciała kontynuować rozwój projektów, które zostały zainicjowane przez Alberta Gryszczuka. Mam tu na myśli przede wszystkim współpracę z samorządowcami i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dla powiatu zgorzeleckiego na najbliższe kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Po wygaszeniu kombinatu PGE, co wydaje się nieuniknione, mam nadzieję, że Zklaster utrzyma swoją dynamikę budowy OZE – komentuje Agnieszka Spirydowicz.
ZKlaster obok wybudowania obecnie największego w kraju skupiska elektrowni fotowoltaicznych może też pochwalić się innymi sukcesami.
Klaster tworzą start-upy: E-Power Control prowadzący działalność w zakresie technologii magazynowania energii i wytwarzania dużych mocy obliczeniowych, a także Innovation AG: spółka, która stworzyła pierwszy w Polsce terenowy pojazd elektryczny Sokół 4×4 skonstruowany na zasadzie ekokonwersji. W ramach Zgorzeleckiego Hubu Innowacji Innovation AG skonstruowało też kolejne, w pełni elektryczne auto zadaniowe, które napędzane jest energią z OZE i służy do zadań serwisowych na farmie fotowoltaicznej.
Dotychczasowy prezes ZKlastra, Albert Gryszczuk, ma nadal pełnić funkcję prezesa Krajowej Izby Klastrów Energii.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.