APS Energia chce stawiać magazyny energii na farmach PV

APS Energia chce stawiać magazyny energii na farmach PV
Neo Energy Group

Dostarczająca rozwiązania dla energetyki spółka APS Energia nawiązała współpracę z podmiotami z obszaru magazynowania energii oraz dewelopmentu elektrowni fotowoltaicznych. Efektem ma być montaż magazynów m.in. na farmach PV, które w naszym kraju ma zbudować firma Neo Energy Group.  

Wczoraj podczas konferencji TRIGON Green-Tech Conference 2021 prezes APS Energia Piotr Szewczyk informował o planach wykorzystania urządzeń dostarczanych przez jego firmę na wielkoskalowych farmach fotowoltaicznych, które dewelopuje spółka Neo Energy Group.

Podpisany wcześniej list intencyjny zakłada zawarcie transakcji, która będzie polegać na wniesieniu do spółki APS Energia S.A. oznaczonych aktywów posiadanych przez Neo Energy Group, jako wkładów niepieniężnych, w zamian za wydanie akcji nowej emisji spółki, w wyniku czego Neo ma stać się akcjonariuszem mniejszościowym APS Energia S.A.

REKLAMA

Plany co do współpracy z Neo Energy Group nakreślił wczoraj podczas konferencji TRIGON Green-Tech Conference 2021 prezes APS Energia Piotr Szewczyk.

Współpraca ma skutkować dostarczeniem przez APS dla elektrowni fotowoltaicznych rozwijanych przez Neo Energy Group systemów magazynowania i przetwarzania energii, wraz z systemami BMS i EMS.


– To są wielkie projekty, niestety otoczenie giełdowe nie pozwala mi na przekazanie na ten moment więcej informacji – zaznaczył Piotr Szewczyk.

Neo Energy Group to platforma inwestycyjna, która została powołana przez Neo Investments. Firma ma na koncie realizację i sprzedaż farm wiatrowych Marszewo (100 MW), Korsze (70 MW), Wicko (40 MW) i Tolkowiec (20 MW), a także sprzedaż spółki rozwijającej projekty wiatrowe Eco Wind Construction, którą kupiła czeska grupa energetyczna CEZ za 170 mln PLN.

Obecnie Neo Energy Group ma rozwijać projekty wielkoskalowych farm fotowoltaicznych. Chodzi o projekt realizowany w wielkopolskiej gminie Przykona, którego moc ma wynieść 244 MW, a także o projekt realizowany w lokalizacji Kazimierz Biskupi, o mocy 180 MW.

REKLAMA

Aktualnie Neo Energy Group rozwija także projekty farm wiatrowych Darżewo (63 MW) i Człuchów (73 MW).

Litowo-jonowe magazyny energii APS Energia chce produkować we współpracy z firmą WB Electronic z Ożarowa Mazowieckiego. Oba podmioty zawarły w tej sprawie porozumienie.

W celu uruchomienia produkcji magazynów energii APS Energia ma powołać nowy pomiot, który powstanie na bazie spółki Enap SA.

Jakie przewagi konkurencyjne na rynku magazynów energii dostrzega APS?

– Rozwiązania zapewniane przez APS nie są łatwe do zastąpienia. Po pierwsze mamy serwis na miejscu, po drugie będą to urządzenia produkowane w Polsce. Nie znam firmy, która mogłaby bardzo szybko zareagować na potrzeby wyprodukowania systemów przetwarzania, sterowania i magazynowania energii – stwierdził Piotr Szewczyk podczas TRIGON Green-Tech Conference 2021.

Projekt z Neo Energy Group będzie zasilany efektami projektu z WB Electronics. To są dwa korespondujące ze sobą projekty – dodał prezes APS Energia.

Piotr Szewczyk ocenił potencjał polskiego rynku magazynów energii na około 4 GW jeśli chodzi wyłącznie o systemy przemysłowe.

Prezes APS Energia zaznaczył, że jego firma jest zainteresowana nie tylko udziałem w rozwoju technologii bateryjnych, ale również działalnością w obszarze instalacji wodorowych, dla których APS może dostarczać przekształtniki czy systemy sterowania energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.