Przez te czynniki rosną ceny paneli fotowoltaicznych

Przez te czynniki rosną ceny paneli fotowoltaicznych
Michał Sochacki, Artur Lipiński, Sunday Energy

Na rynku fotowoltaicznym mówi się ostatnio dużo o wzroście kosztu importu chińskich paneli fotowoltaicznych. Sytuację w tym zakresie komentuje prezes zarządu Sunday Energy S.A., Michał Sochacki, wskazując, jak branża PV próbuje niwelować negatywne skutki tego trendu.

Od kilku tygodni w mediach poświęconych fotowoltaice coraz więcej słychać, o tym, że trend polegający na spadku cen paneli fotowoltaicznych, który był obserwowany w ostatnich latach, został zatrzymany, a ceny paneli nawet zaczęły rosnąć na skutek niedoboru podstawowych komponentów czy wzrostu kosztów transportu morskiego z Chin.

Tę sytuację potwierdza w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Michał Sochacki, prezes zarządu Sunday Energy S.A. spółki specjalizującej się w dystrybucji komponentów instalacji fotowoltaicznych. 

REKLAMA

– Podobnie jak w wielu innych sektorach gospodarki, w naszej branży obserwujemy wzrosty cen paneli i urządzeń OZE. Nie ma się co oszukiwać, że takie trendy będą kontynuowane. Możemy stosować hedging walut i zamawiać wcześniej większe ilości modułów. Próbujemy różnymi mechanizmami uzyskiwać najlepsze możliwe ceny, natomiast jest kilka czynników, przez które ceny paneli rosną – komentuje prezes zarządu Sunday Energy.

Po pierwsze mamy ewidentne osłabienie złotówki, które odbija się na każdej branży importowej. Złotówka w krótkim czy średnim terminie najprawdopodobniej nie będzie mocniejsza i trzeba się do tego przyzwyczaić. Po drugie spotkaliśmy się z nieprawdopodobnym wzrostem jeśli chodzi o koszt frachtu. W okolicach chińskiego Nowego Roku mieliśmy cenę w okolicach 10 tys. dolarów za kontener, podczas gdy rok temu było to 2,5 tys. dolarów. Tej ceny nie da się łatwo zoptymalizować. Po prostu tak jest. Można było to przeczekać, ale ten koszt nie spadnie do poziomu, na którym był wcześniej. Trzecim elementem jest jasny sygnał, który dostajemy od naszych partnerów z Chin czy Japonii, że drożeją surowce stosowane w produkcji paneli. Rosną ceny szkła solarnego i krzemu – wylicza Michał Sochacki.


Jak szacuje prezes Sunday Energy, tylko wzrost kosztu transportu obecnie oznacza zwiększenie ceny o około 20 zł w przeliczeniu na moduł.

Z punktu widzenia całej inwestycji może nie są to podwyżki wpływające na decyzję inwestora, ale jednak cena paneli rośnie – podkreśla.

Michał Sochacki zaznacza, że branża fotowoltaiczna w tej sytuacji szuka sposobów, aby zniwelować negatywne skutki wzrostu kosztów.

REKLAMA

Przykładem jest japoński Leapton Solar, z którym ściśle współpracujemy i który nieustannie optymalizuje swoje procesy, będąc dla nas wzorem jeśli chodzi o organizację biznesu. Aby zniwelować wzrost kosztów, Leapton wzmocnił ramę panelu, aby była twardsza. Przez to szerokość ramy została zmniejszona z 3,5 cm do 3 cm i dzięki temu w kontenerze mieści się 1000 paneli, a nie 850. W ten sposób branża próbuje bronić się przed podwyżkami a de facto je minimalizować – mówi Michał Sochacki.

Prezes firmy Sunday Energy podkreśla jednocześnie obserwowany na rynku trend polegający na rosnącej jednostkowej mocy modułów.

– Rok temu standardem na rynku były moduły o mocy 320 – 340  Wp, dzisiaj w naszej ofercie dominują panele o mocy 370 Wp, a za trzy miesiące standardem będzie u nas ciekawie rozwiązany technologicznie panel o mocy 400 Wp – wylicza Michał Sochacki.

Sunday Energy S.A. oferuje komponenty instalacji fotowoltaicznych oraz pompy ciepła. Firma kierowana przez Michała Sochackiego jest jedną z pierwszych spółek z branży OZE, która przeprowadziła kampanię crowdfundingową poprzez platformę Crowdconnect.pl. Spółka pozyskała w ten sposób pod koniec ubiegłego roku 4 mln zł.

Te środki spółka chce przeznaczyć na zwiększenie skali biznesu i rozwój nowych usług dla branży PV. Sunday Energy w bieżącym roku planuje ponadto debiut na rynku giełdowym NewConnect.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343 firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w poszczególnych miastach: