Na Mazurach powstanie osiedle domów samowystarczalnych energetycznie

Na Mazurach powstanie osiedle domów samowystarczalnych energetycznie
Energiale

Energiale marka należąca do notowanej na rynku NewConnect spółki Devoran SA  tworzy projekt samowystarczalnych energetycznie i bezemisyjnych domów w technologii modułowej. Pierwsze osiedle takich domów ma powstać w miejscowości Zalewo w powiecie ostródzkim.

Spółka złożyła już wniosek o pozwolenie na budowę pierwszego etapu samowystarczalnej energetycznie inwestycji, w której zamierza wybudować dwanaście domów jednorodzinnych. Postawienie jednego budynku ma trwać około jednego miesiąca.

Zaproponowana konfiguracja urządzeń energetycznych ma całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie na energię domowników, a nadwyżki energii będzie można zmagazynować w celu późniejszego wykorzystania.

REKLAMA

Domy będą dostępne w czterech wariantach. W  podstawowym zostaną wyposażone w dachowy system fotowoltaiczny, maty grzejne, zasobnik CWU na 200 litrów, a także w systemem domowej automatyki. Z drugim wariancie dochodzi stacja ładowania samochodu elektrycznego.

W trzecim wariancie jako źródło ciepła proponowana jest pompa ciepła wraz z zasobnikiem CWU, a także dochodzą rolety i centrala rekuperacyjna.  

Z kolei w czwartym wariancie proponowana jest instalacja fotowoltaiczna zintegrowana z dachem, pompa ciepła z zasobnikiem CWU, system automatyki, rolety, centralna rekuperacja, stacja ładowania samochodu elektrycznego, fotowoltaiczna wiata oraz magazyn energii.


– Przez ostatnie lata staraliśmy się opracować technologię, która pozwoli na szybką i tanią budowę domów napędzanych zieloną energią. Sprawna praca i konsekwentne dążenie do osiągnięcia celu pozwoliło na wdrożenie pomysłów w życie. Póki co czekamy na wbicie pierwszej łopaty, jednak nasze przeczucia są pozytywne. Mamy nadzieję, że z biegiem czasu zainteresowanie klientów indywidualnych będzie coraz większe, a nam uda się zbudować bezemisyjne osiedle domów jednorodzinnych. Konsekwentnie realizujemy naszą strategię rozwoju, co w niedługim okresie ma przynieść wzrost wartości spółki – mówi Wojciech Mazurkiewicz, prezes Energiale.

REKLAMA

Pod koniec września ubiegłego roku firma ogłosiła nową strategię rozwoju na lata 2020-2030 zakładającą postawienie na odnawialne źródła energii.

Projekt osiedla domów samowystarczalnych energetycznie na Mazurach jest pierwszym tak dużym przedsięwzięciem spółki.

W ofercie dostępnej na firmowej stronie znajduje się m.in. dom Energiale Como Uno Plus4. Dachowy system PV wraz z wiatą fotowoltaiczną w tym przypadku jest wyposażony w 28 modułów fotowoltaicznych, które mają wytwarzać około 8415 kWh energii elektrycznej. Przy konsumpcji własnej na poziomie 3248 kWh powstaje nadwyżka energii w ilości około 5167 kWh, która ma umożliwić np. przejechanie autem elektrycznym nawet około 34 446 km rocznie.

Cena projektu i budowy domu o powierzchni użytkowej 46,4 m2, w wersji z systemem PV i ładowarką samochodową typu wallbox, ma zaczynać się od 284,75 tys. zł netto.

Dostępne są też projekty o większym metrażu i z większą ilością paneli fotowoltaicznych.

Domy Energiale mają być wykonane zgodnie ze standardem WT 2021, a współczynnik EP ma sięgać maksymalnie 70 kWh/m2/rok. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.