Unimot przejmuje projekty PV o mocy 28 MW

Unimot przejmuje projekty PV o mocy 28 MW
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Spółka Unimot Energia i Gaz z Grupy Unimot zawarła umowę o współpracy z firmą Blueway Jakub Zieliński w zakresie rozwoju projektów farm fotowoltaicznych, które znajdują się na różnym etapie zaawansowania. To już kolejna umowa Unimotu zmierzająca do budowy portfela naziemnych farm PV.

Unimot Energia i Gaz zawarł z firmą Blueway Jakub Zieliński przedwstępną umowę nabycia 100 proc. udziałów w spółkach celowych, do których wniesione zostaną projekty posiadające warunki przyłączenia.

Umowa przewiduje także dalszą współpracę stron w zakresie rozwoju projektów w kierunku uzyskania przez spółki celowe pozwoleń na budowę farm fotowoltaicznych o mocy około 28 MW.

REKLAMA

– Podpisanie umowy z firmą Blueway wpisuje się w strategię inwestycyjną Grupy Unimot w zakresie odnawialnych źródeł energii. Chcemy, aby Grupa angażowała się w rozwojowe obszary OZE, w tym projekty wielkoskalowe, jakimi są farmy fotowoltaiczne. Dynamiczny rozwój rynku zielonej energii skłania nas do podejmowania kolejnych kroków inwestycyjnych w tym obszarze – komentuje Andrzej Moczydłowski, prezes Unimot Energia i Gaz.

Pod koniec ubiegłego roku Unimot Energia i Gaz nabył 80 proc. udziałów w spółce Naturalna Energia i zobowiązał się do przekazania tej spółce kwoty 6,456 mln zł w formie pożyczki na dalszą realizację projektów.

Dla projektów objętych umową, na łączną moc 108 MW, wydano warunki przyłączenia, a część z nich posiada również prawomocne decyzje udzielające pozwolenia na budowę. Pozostałe projekty mają uzyskać takie pozwolenia do końca trzeciego kwartału 2021 roku.


REKLAMA

 

Wszystkie projekty znajdują się w jednej lokalizacji, co – jak podkreślał Unimot – pozwoli na optymalizację kosztów. Ich całkowita wartość po wybudowaniu szacowana jest na około 350 mln zł, a roczna produkcja ma osiągnąć wolumen na poziomie 110 GWh.

Wcześniej, w pierwszej połowie 2020 roku, Grupa Unimot poprzez spółkę Unimot Energia Gaz rozpoczęła sprzedaż usług związanych z instalacją paneli fotowoltaicznych pod marką Avia Solar. Oferta obejmuje doradztwo energetyczne, ofertę montażu instalacji fotowoltaicznych połączoną z usługami magazynowania energii i dostawami prądu z sieci.

Z kolei w ubiegłym miesiącu Unimot S.A. informował o nabyciu 80 proc. udziałów w spółce Operator Klastra Energii Sp. z o.o. (OKE), która jest koordynatorem klastra Żywiecka Energia Przyszłości.

Celem działalności klastra energetycznego Żywiecka Energia Przyszłości jest wybudowanie odnawialnych źródeł o łącznej mocy około 100 MW.

Kolejnym krokiem w rozwoju tego segmentu w Grupie Unimot jest planowane uruchomienie produkcji paneli fotowoltaicznych, która będzie zlokalizowana na terenie zakładów PZL Sędziszów S.A. w Sędziszowie Małopolskim. Więcej na ten temat w artykule: Unimot będzie produkować panele fotowoltaiczne.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.