Montaż paneli fotowoltaicznych – optymalne sposoby mocowania

Montaż paneli fotowoltaicznych – optymalne sposoby mocowania
Sollab

Dobór systemu montażu paneli fotowoltaicznych zależy od powierzchni, na której zostanie umieszczona instalacja PV. Systemy różnią się nie tylko w zależności od tego, czy mają zostać zastosowane w instalacji fotowoltaicznej umieszczanej na gruncie czy dachu. Montując dachową instalację fotowoltaiczną, firma ją wykonująca musi dobrać odpowiednie mocowanie paneli do pokrycia, z którego wykonany jest dach.

Dachy płaskie

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim można wykonać w sposób inwazyjny (śruby wkręcane w dach) lub nieinwazyjny (system balastowy).

REKLAMA

System balastowy na dach płaski.

W systemie balastowym moduły obciążone są betonowymi bloczkami. W zależności od liczby modułów, ich ustawienia, ułożenia oraz kąta nachylenia a także położenia instalacji, wymagane jest inne obciążenie. To obciążenie może wahać się w przedziale od około 30 do 100 kg na moduł. Zaletą tego systemu jest brak konieczności bezpośredniej ingerencji w powierzchnię dachu. Natomiast wadą jest stosunkowo duże obciążenie, jakie umieszcza się na dachu na wiele lat.

W systemie inwazyjnym moduły przymocowane są do dachu za pomocą śrub dwugwintowych. Ten typ montażu jest możliwy, gdy powierzchnia dachu płaskiego umożliwia trwałe mocowanie śruby (np. beton przykryty warstwą izolacyjną).

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim jest całkowicie bezpieczny. Należy jedynie pamiętać o zachowaniu odległości od brzegów dachu, wybrać odpowiedni rodzaj montażu oraz prowadzić okablowanie w metalowych korytkach nad powierzchnią dachu.

System inwazyjny na dach płaski.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachówce

Najbardziej popularnym pokryciem dachu w Polsce – zwłaszcza na domach jednorodzinnych – są dachówki ceramiczne, betonowe lub blachodachówka.

We wszystkich tych przypadkach uchwyty mocowane są do krokwi. W przypadku montażu paneli fotowoltaicznych na dachu z blachodachówki wkręcane są śruby dwugwintowe, które przechodzą przez powierzchnię blachy jak na rysunku poniżej. Każda śruba wyposażona jest w specjalną uszczelkę a otwór wypełnia się specjalnym uszczelniaczem dekarskim.

Śruba dwugwintowa mocowana na dachu z blachodachówki.

Montaż modułów na dachu z blachodachówki.

System montażu fotowoltaiki na dachówce ceramicznej i betonowej również składa się z uchwytów montowanych do krokwi z tą różnicą, że hak znajduje się pomiędzy zeszlifowanymi dachówkami.

Uchwyt montażowy na dachu z dachówką ceramiczną lub betonową.

Poza bezpieczeństwem, elementy systemu montażowego mogą pełnić funkcję estetyczną – mogą być dostosowane do koloru modułów i dachu. Na poniższym zdjęciu przedstawiony jest dach z pokryciem z dachówki ceramicznej o czarnym kolorze i z czarnymi modułami. W tym przypadku takie elementy jak klemy czy zaślepki są także w czarnym kolorze.

REKLAMA

Moduły w wersji full black na czarnym dachu z dachówki ceramicznej.

Inne systemy montażu:

Montaż na dachu z blachy trapezowej za pomocą mostków przykręcanych do blachy specjalnymi blachowkrętami:

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu z blachy trapezowej.

Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie:

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie.

Montaż na dachu z blachy z rąbkiem za pomocą specjalnych uchwytów mocowanych bezpośrednio do rąbka – system nieinwazyjny.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu z blachą na rąbek.

Sprawdź ofertę systemów fotowoltaicznych na stronie Sollab >>

O Sollab

Firma Sollab realizuje systemy fotowoltaiczne w Polsce północnej. Cechuje nas wieloletnie doświadczenie w zakresie fotowoltaiki, najwyższa jakość oferowanych usług a także kompleksowa obsługa klientów. Stosujemy komponenty tylko najlepszych producentów. Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów – skontaktuj się z nami i sprawdź naszą ofertę.

Kontakt

e-mail: marceli@sollab.pl

tel.: 538 403 888

sollab.pl

 

artykuł sponsorowany