Saule zarobi na sprzedaży licencji na fotowoltaiczne żaluzje
Kilka miesięcy temu firma Olgi Malinkiewicz zaprezentowała projekt żaluzji pokrytych ogniwami fotowoltaicznymi, które mają być docelowo wykonane z perowskitu. Teraz Saule Technologies zarobi ponad 12 mln euro na udzielenie licencji na ten produkt.
Projekt fotowoltaicznych żaluzji został zaprezentowany po raz pierwszy przez Suale Technologies w październiku ubiegłego roku.
Miesiąc wcześniej zainwestowanie 10 mln euro w Saule Technologies ogłosił lider krajowego rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych – Columbus Energy. W zamian firma kierowana przez Dawida Zielińskiego stała się największym udziałowcem Saule, posiadającym 20 proc. udziałów.
Ogłaszając tę inwestycję, Dawid Zieliński zapewniał, że moduły perowskitowe mogą być o około 95 procent lżejsze od tradycyjnych modułów wykonanych w technologii krzemu krystalicznego. Dzięki temu będzie je można montować na elewacjach czy dachach, na których nie można umieszczać cięższych, konwencjonalnych modułów z uwagi na zbyt duże obciążenia.
Fundusze pozyskane od Columbus Energy zostaną przeznaczone na rozwój pierwszej na świecie linii produkującej ogniwa perowskitowe – ultra cienkie, ultra lekkie, elastyczne i transparentne ogniwa fotowoltaiczne, które mają przewyższać możliwościami zastosowania tradycyjne ogniwa krzemowe.
Firma pracująca nad technologią ogniw perowskitowych ma być bliska uruchomienia pilotażowej linii, która powstaje we Wrocławiu. Z ostatnich informacji wynikało, że mają na niej powstawać moduły w rozmiarach 100 x 100 cm.
Saule zarobi na licencji
Żaluzje fotowoltaiczne są jednym z zastosowań ultracienkich i lekkich ogniw perowskitowych, które rozwija Saule Technologies.
Saule opracowało fotowoltaiczne żaluzje z ogniw perowskitowych, w których dodatkowo zastosowano systemy nadążne. Dzięki nim automatyczne dostosowanie płaszczyzny ogniw w zależności od położenia słońca nie tylko zwiększy uzyski energii, ale także zapewni lepsze zacienienie pomieszczeń.
System fotowoltaicznych żaluzji ma być kompatybilny z automatyką budynkową (BMS).
Firma deklarowała, że nominalna moc osiągana z perowskitowych ogniw, które zostaną zastosowane w żaluzjach, będzie wynosić 170 W/m2. Nie poinformowano jednak o trwałości opracowanych ogniw i zakładanej degradacji początkowych parametrów.
Teraz Columbus Energy poinformował w raporcie giełdowym o wyrażeniu zgody na sprzedaż przez Saule Technologies licencji związanych z fotowoltaicznymi żaluzjami dwóm, niewymienionym z nazwy firmom.
Pierwsza firma, która ma być z jednym z liderów rynku zarządzania nieruchomościami w Europie, pozyskała wyłączną licencję dystrybucyjną na produkt dla portfela istniejących i nowych klientów. W tym przypadku licencja dotyczy 11 krajów europejskich.
Licencjobiorca złożył zaakceptowaną przez Saule ofertę na 4,35 mln euro. Okres obowiązywania licencji wynosi 5 lat, przy czym licencjobiorca ma możliwość udzielania sublicencji za zgodą Saule.
Drugi z licencjobiorców ma działać w obszarze automatyki dla budownictwa. Zakupiona przez niego licencja dotyczy 24 krajów europejskich. Koszt licencji wyniesie 8 mln euro, a okres jej trwania ustalono także na 5 lat. Wyrażono również zgodę na udzielanie sublicencji za zgodą Saule.
Columbus zawarł z Saule oraz licencjobiorcami dwa osobne listy intencyjne dotyczące m.in. gwarancji inwestycji przez Columbus w zakresie fotowoltaiki i elektomobilności, a także finansowania projektów PPA/PLA wskazanych przez licencjobiorców w okresie 5 lat .Finansowaniem mogą zostać objęte zarówno nieruchomości należące do licencjobiorców jak i ich klientów i partnerów biznesowych.
Columbus zadeklarował, że co najmniej 20 proc. finansowania zostanie przeznaczone na projekty związanych z produktami Saule.
Z kolei licencjobiorcy zagwarantowali, że będą prowadzić aktywną promocję usług i produktów Columbus i Saule. W tym zakresie strony mają podpisać w najbliższych tygodniach odpowiednie umowy.
Saule Technologies to polska firma rozwijająca technologię drukowanych perowskitowych ogniw słonecznych nowej generacji. Firmę założyli w 2014 r. Olga Malinkiewicz – wynalazczyni metody pozwalającej na obniżenie kosztów produkcji ogniw perowskitowych – oraz przedsiębiorcy Piotr Krych i Artur Kupczunas.
W 2015 roku w Saule Technologies zainwestował japoński milioner Hideo Sawada, wykładając kwotę około 20 mln zł.
Obecnie firma zatrudnia ponad 50 naukowców, inżynierów i pracowników administracyjnych z kilkunastu krajów. Saule Technologies tworzy we współpracy z inżynierami z Korei, Malezji, Wielkiej Brytanii, Singapuru i Japonii pierwszą na świecie linię produkcyjną drukowanych ogniw perowskitowych. Firma jest członkiem konsorcjów naukowych powołanych w Europie w celu rozwoju ogniw perowskitowych.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.