W. Brytania: powstała duża farma PV. Jedna z największych w tym roku w Europie?
{więcej}W walijskim regionie Whitland powstała farma fotowoltaiczna o mocy 18 MW. To jeden z największych projektów PV, który może zostać zrealizowany w tym roku nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale w całej Europie.
Farma fotowoltaiczna w Whitland została zrealizowana przez niemieckiego dewelopera BayWa r.e. To już czwarta inwestycja tego typu zrealizowana przez niemiecką firmę na Wyspach. Wcześniej inwestor z siedzibą w Monachium zbudował m.in. farmę fotowoltaiczną w Suffolk o mocy 19,5 MW. Łącznie BayWa r.e. posiada już w Wielkiej Brytanii 40 MW elektrowni PV.
Farma fotowoltaiczna w Whitland zajmuje powierzchnię 28 ha i składa się z 69 tys. polikrystalicznych modułów PV, które mają produkować rocznie ok. 17 GWh energii elektrycznej rocznie.
Projekt może być też jedną z największych farm fotowoltaicznych oddanych do użytku w tym roku w całej Europie. Jeszcze kilka lat temu inwestycja na 18 MW nie robiłaby być może aż tak dużego wrażenia. Jednak w wielu europejskich krajach, w których wcześniej wspierano rozwój dużych naziemnych farm PV – takich jak Niemcy, Czechy, Francja, Hiszpania czy Włochy, w ostatnich latach znacząco ograniczono możliwość budowy i opłacalność dużych naziemnych farm PV.
Wielka Brytania wyrasta na lidera europejskiego rynku fotowoltaicznego. Tylko w pierwszym kwartale zamontowano tam ponad 1 GW systemów PV. Jeśli taka dynamika zostanie utrzymana, kraj ten powinien wyprzedzić w tym roku Niemcy pod względem nowego zainstalowanego potencjału PV. Całkowity potencjał elektrowni fotowoltaicznych na Wyspach wynosi już ok. 4,5 GW.
Perspektywy rozwoju brytyjskiego rynku fotowoltaicznego rysują się w jasnych barwach. Brytyjski rząd chce, aby do końca obecnej dekady w Wielkiej Brytanii działało ok. 10-12 GW systemów PV, przy czym zaznacza, że w optymistycznym scenariuszu może to być nawet 20 GW. Londyn chce jednak postawić na rozwój przede wszystkim małych domowych i komercyjnych, dachowych instalacji fotowoltaicznych, ograniczając przy tym możliwość budowy dużych naziemnych farm fotowoltaicznych – tak jak miało to miejsce w wielu europejskich krajach.
gramwzielone.pl