Solartech zakończył 2020 r. z 57 MW w swoim portfolio

Solartech zakończył 2020 r. z 57 MW w swoim portfolio
Corab

Miniony rok zakończył się pomyślnie dla wielu firm z branży fotowoltaicznej. Nie inaczej wygląda bilans firmy Solartech. Wykonawca farm fotowoltaicznych m.in. dla Grupy PGE, RPower oraz chińskiej grupy kapitałowej Chint w poprzednim roku prowadził projekty o mocy blisko 60 MW. W poprzednich latach wykonawca zrealizował 22 instalacje o mocy 1 MW każda oraz kilka mniejszych inwestycji.

Jako wzór sprawnie zrealizowanych inwestycji można wskazać cztery farmy fotowoltaiczne o mocy do 1 MW dla PGE Odnawialna S.A. Są to pierwsze farmy wybudowane przez Grupę PGE. Wykonano je na konstrukcji Corab WS-007 SLIDE-IN z użyciem paneli o mocy 350 Wp. Koncern PGE zapowiedział wybudowanie w najbliższych 10 latach elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy około 2,5 GW.

Solartech był zwycięzcą przetargu ogłoszonego jesienią 2019 roku. Pomimo utrudnień związanych z epidemią inwestycje rozpoczęły się wiosną i zostały zrealizowane w terminie.

REKLAMA

– W realizacji zamówienia pomocne były nie tylko nasza wiedza i doświadczenie, ale również znajomość oczekiwań klienta także w aspekcie efektywności produkcji. Inwestorowi zależało na sprawnym systemie  monitorowania pracy instalacji, zintegrowanego z systemem zarządzania produkcją energii Grupy PGE – mówi Bartłomiej Zysiński, prezes zarządu Solartech.

20 MW dla chińskiej grupy kapitałowej

W połowie 2020 roku do i tak napiętego harmonogramu robót firma dorzuciła budowę kolejnych 20 farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW każda dla chińskiej grupy kapitałowej Chint. Podczas realizacji farm i tym razem wykorzystano konstrukcję polskiego producenta Corab WS-007 SLIDE-IN.

Sprawna logistyka olszyńskiego producenta mocowań umożliwiła dotrzymanie napiętych terminów. Za wyborem polskiego dostawcy przemawiała również długi okres gwarancji oraz rozsądny model płatności.

– Korzystaliśmy z oferty kilku producentów, zatem jesteśmy w stanie porównać jakość wykonania elementów nośnych konstrukcji, jakość współpracy, w tym logistykę dostaw, koszty transportu, terminowość. Liczy się dla nas udzielany okres gwarancji i przede wszystkim partnerski model współpracy. Niewątpliwie firma Corab spełnia te wszystkie oczekiwania. Zapewnia nam bardzo dobry produkt i wyjątkową jakość obsługi. Jako jedni z pierwszych zastosowaliśmy innowacyjną konstrukcję tego producenta, z technologią zapewniającą łatwy oraz szybki montaż,  dzięki czemu etap budowy konstrukcji i ułożenia paneli dla 1 MW skrócił się o kilka dni – przekonuje Bartłomiej Zysiński.

Moduły fotowoltaiczne dotarły z Chin, a za logistykę również odpowiadał wykonawca inwestycji. Dokładnie miesiąc później, w sierpniu 2020 r., wystartowały budowy realizowane przez Solartech dla RPower. Po zrealizowanych w 2019 roku dla tego inwestora dwóch instalacji w Smolance i Barczyźnie tym razem Solartech zakontraktował budowę 31 farm w Wielkopolsce, w woj. kujawsko-pomorskim, w woj. łódzkim, na Mazowszu oraz na Pomorzu.

REKLAMA

Solartech przeprojektował wszystkie instalacje oraz prowadzące do nich linie zasilające, terminowo uzyskał nowe pozwolenia na budowę. Co ważne wykonawca skoordynował całość procesu administracyjnego związanego z realizacją inwestycji, komunikację z operatorami energetycznymi i z właścicielami gruntu, niejako wprowadzając chińskiego partnera w realia polskiego rynku.

Rok 2021 pełen wyzwań?

W pierwszym kwartale 2020 roku Solartech koncentruje się na zakończeniu projektów i podłączeniu wybudowanych farm do sieci energetycznej. Ważne jest dopilnowanie budowy punktów przyłączeniowych przez operatora, co z kolei pozwoli na uruchomienie, testy i finalne zakończenie budowy. Sprawna realizacja projektów jest możliwa m.in. dzięki właściwej organizacji.

– Dostosowaliśmy strukturę firmy do wyzwań, jakie przed nami stawiają inwestorzy – dodaje prezes Solartech. – Dlatego wyodrębniliśmy takie działy, jak: realizacji, który odpowiada za budowę mechaniczną i logistykę dostaw, dział techniczny współpracujący z OSD w oraz dział projektowy, który odpowiada za wysoką jakość projektową i formalne zaplecze budowy.

Taka struktura organizacyjna umożliwia realizację kilkudziesięciu nowych projektów równocześnie. Jest to istotne z uwagi na wzrost zainteresowania inwestorów budową instalacji przemysłowych – wedłu różnych szacunków w 2021 roku w realizacji będzie ponad 1000 nowych farm.

Dużym zainteresowanym inwestorów cieszą się projekty farm PV o mocy powyżej 1 MW.  Solartech pomaga inwestorom w  ocenie jakościowej projektu, w tym dokumentacji technicznej, umów dzierżawy czy warunków przyłączenia.

 

artykuł sponsorowany