Fotowoltaika a kolektory słoneczne – różnice

Czym różni się fotowoltaika od solarów? Co wybrać? Do czego służą te dwa systemy i jakie korzyści osiągniemy wybierając jeden z nich? Co je łączy? Zarówno fotowoltaika, jak i kolektory słoneczne wykorzystują energię słoneczną, są opłacalne i ekologiczne. Jaka jest opłacalność fotowoltaiki, a jaka kolektorów? Na wszystkie te pytania odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.
Fotowoltaika i kolektory słoneczne mimo tego, że na pierwszy rzut oka mogą wydawać się identyczne różnią się pod wieloma względami. Fotowoltaika różni się od solarów rodzajem energii, który wytwarza. Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd a kolektory słoneczne przetwarzają energię ze słońca na energię cieplną.
Te dwa systemy różnią się także zasadą działania. W kolektorach promieniowanie słoneczne jest przechwytywane przez absorber i przetwarzane na ciepło. Dzięki absorberowi nośnik ciepła nagrzewa się i przemieszcza do zbiornika akumulacyjnego, w którym znajduje się woda. Panele fotowoltaiczne natomiast wykorzystują w swojej pracy efekt fotowoltaiczny. Znajdujące się w panelach ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały pod wpływem promieniowania słonecznego. Po przetworzeniu prądu stałego na zmienny w falowniku wyprodukowana energia trafia do gniazdek elektrycznych.
Kolejną różnicą tych dwóch systemów jest budowa. Głównym elementem każdego kolektora słonecznego jest absorber, który ma na celu pochłaniać promieniowanie słoneczne, wytwarzać ciepło i przekazywać je do czynnika grzewczego krążącego w instalacji. W przypadku fotowoltaiki najważniejszym i podstawowym elementem panelu jest ogniwo fotowoltaiczne. Ogniwa słoneczne pełnią funkcję półprzewodników, dzięki którym energia słoneczna przetwarzana jest w prąd.
Sprawdź więcej informacji o działaniu fotowoltaiki >>>
Fotowoltaika – zalety
Fotowoltaika wytwarza czystą energię ze słońca. Energia ze słońca jest ekologiczna, ekonomiczna i odnawialna. Instalacja fotowoltaiczna przynosi wiele korzyści zarówno materialnych, jak i ekologicznych. Opłacalność fotowoltaiki jest jedną z głównych zalet tego systemu. Montując panele fotowoltaiczne na dachu można skorzystać z licznych dotacji rządowych lub odliczyć ją od podatku dochodowego, co podnosi opłacalność inwestycji w instalację.
Do głównych zalet fotowoltaiki należą:
- oszczędności,
- opłacalność,
- podniesienie wartości nieruchomości,
- niezależność energetyczna,
- niezawodność.
Fotowoltaika – ekologia
Energia produkowana przez instalację fotowoltaiczną jest odnawialna i zrównoważona. Energia słoneczna jest niewyczerpywalna, oznacza to, że nie może jej zabraknąć tak jak paliw kopalnych. Dzięki energii słonecznej zaspokajamy nasze zapotrzebowanie energetyczne bez ingerencji w naturalne złoża ziemi. Panele słoneczne to czyste źródło energii, nie emitują szkodliwych zanieczyszczeń do środowiska i można poddać je recyklingowi. Korzystając z fotowoltaiki ograniczamy nasz ślad węglowy i emisję CO2 do atmosfery.
Fotowoltaika – technologia
Technologia fotowoltaiczna zyskuje coraz większą rozpoznawalność i popularność w Polsce i na świecie. Rozwój technologii stosowanych w fotowoltaice wciąż idzie naprzód, prowadzone są liczne badania i testy podnoszące wydajność modułów. Technologia wykonania modułów fotowoltaicznych zapewnia bezawaryjność oraz brak konieczności czyszczenia i konserwowania paneli. Inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna i ekonomiczna a zastosowanie nowoczesnych technologii zapewnia wydajność produkcji i długą żywotność instalacji. Ciągły rozwój technologii sprawił, że panele są eleganckie i estetyczne a ich montaż nie stanowi problemu.
Solary – zalety i wady
Kolektory słoneczne podobnie jak fotowoltaika korzystają z odnawialnego źródła energii, które jest ekologiczne i nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Niezaprzeczalną wadą solarów jest to, że energię przez nie wytworzoną można stosować jedynie do ogrzewania wody użytkowej. Bezapelacyjnie fotowoltaika jest bardziej opłacalną inwestycją niż kolektory słoneczne.
Panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne – co daje większe korzyści?
Zaprojektowana zgodnie z zapotrzebowaniem, wydajna instalacja fotowoltaiczna to opłacalna inwestycja pokrywająca całoroczne zapotrzebowanie na prąd. Panele fotowoltaiczne cechują się długą żywotnością i wysoką efektywnością nawet po 30 latach użytkowania. Kolektory słoneczne służą wyłącznie do podgrzania wody, są mniej uniwersalne.
Porównując wszelkie wady i zalety obydwu technologii, można z całą pewnością powiedzieć, że inwestycja w panele fotowoltaiczne jest zdecydowanie bardziej opłacalna, ekonomiczna i uniwersalna.
artykuł sponsorowany