Duży wzrost mocy w niemieckiej fotowoltaice. Znowu niższa taryfa za energię
W 2020 roku udział fotowoltaiki w niemieckim miksie wytwarzania energii wzrósł w porównaniu do 2019 r. i zbliżył się do 10 proc. Chodzi wyłącznie o energię wprowadzoną do sieci – do tego doliczyć trzeba jeszcze energię wyprodukowaną z PV i od razu skonsumowaną przez odbiorców. Tej energii statystyki operatorów nie uwzględniają. W przyszłym roku wynik powinien być jeszcze lepszy z uwagi na duże, tegoroczne tempo inwestycji na niemieckim rynku PV. Potwierdzają to najnowsze dane za listopad.
Według federalnego regulatora rynku energetycznego Bundesnetzagentur, w 2020 roku udział źródeł odnawialnych w niemieckim miksie wytwarzania energii elektrycznej wyniósł 49,3 proc. w porównaniu do 46,1 proc. rok wcześniej.
Odnawialne źródła wytworzyły w ubiegłym roku w Niemczech 233,1 TWh energii elektrycznej, czyli o około 70 TWh więcej niż wynosi roczne zużycie energii w Polsce.
Największą rolę odegrały farmy wiatrowe, których udział w miksie wytwarzania Niemiec za 2020 rok wyniósł 27,4 proc.
Udział energii z fotowoltaiki, która została wprowadzona do sieci, wyniósł 9,7 proc. Elektrownie PV za naszą zachodnią granicą wytworzyły w ubiegłym roku 45,8 TWh energii elektrycznej w porównaniu do 41,9 TWh rok wcześniej. Te liczby nie uwzględniają jednak energii z PV, która została od razu skonsumowana przez odbiorców.
Rok 2020 był najlepszym od 2013 roku pod względem wzrostu zainstalowanych mocy w niemieckiej fotowoltaice. Według najnowszych danych Bundesnetzagentur w listopadzie ub.r. w Niemczech powstały elektrownie PV o łącznej mocy 480,85 MW i był to najlepszy wynik jeśli chodzi o wzrost mocy w niemieckiej fotowoltaice w 2020 roku.
Wynik z listopada oznacza, że w pierwszych jedenastu miesiącach 2020 r. nasi zachodni sąsiedzi zainstalowali systemy PV o mocy 4,4 GW, w efekcie czego łączna moc fotowoltaiki w Niemczech przekroczyła 53 GW, a liczba instalacji PV wynosi tam już ponad 2 miliony.
Niższa taryfa gwarantowana
W listopadzie z zainstalowanego potencjału 480,8 MW około 383 MW zrealizowano poza systemem aukcyjnym, który jest przeznaczony dla naziemnych farm PV o mocy 0,75-10 MW.
Instalacje o mocy do 0,75 MW w ubiegłym roku były nadal objęte systemem taryfy gwarantowanej, w którym wsparcie w postaci 20-letnich gwarancji sprzedaży energii jest przyznawane bez procedury konkurencyjnej, która jest cechą systemu aukcyjnego.
Jak wylicza niemiecki PV Magazine, po kolejnym zmniejszeniu wysokości taryfy, które nastąpiło z początkiem 2021 roku, właściciele oddawanych obecnie do użytku dachowych instalacji o mocy do 100 kW wynoszą – w zależności od mocy instalacji – od 6,22 eurocenta do 8,16 eurocenta/kWh. Dla pozostałych instalacji o mocy do 100 kW gwarantowana cena energii wynosi 5,61 eurocenta/kWh.
Z kolei w systemie tzw. bezpośredniego marketingu, który jest obowiązkowy dla instalacji o mocy powyżej 100 kW, dopłata do sprzedawanej energii wynosi 0,4 eurocenta/kWh.
W ostatniej aukcji dla inwestorów planujących budowę elektrowni fotowoltaicznych o mocy od 750 kW do 10 MW złożono 186 ofert na 936 MW, natomiast regulator zaakceptował 45 ofert na 264,16 MW. 15 projektów ma zostać zrealizowanych na gruntach rolnych, których możliwość wykorzystania pod fotowoltaikę w Niemczech jest mocno ograniczona – poza Bawarią, gdzie zostanie zrealizowanych 13 tego rodzaju projektów.
Ceny w skutecznie złożonych ofertach wyniosły od 48,4 EUR/MWh do 52,6 EUR/MWh. Średnia cena wynosi 51 EUR/MWh i była niższa od średniej ceny z poprzedniej tego rodzaju aukcji (52,3 EUR/MWh).
Z początkiem 2021 roku weszła w życie najnowsza nowelizacja niemieckiej ustawy o odnawialnych źródłach energii, która została przyjęta przez rynek fotowoltaiczny w Niemczech z mieszanymi uczuciami. Więcej o wprowadzonych rozwiązaniach w artykule: Niemcy obetną wsparcie dla kluczowego segmentu PV.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.