Fakty i mity o mikrofalownikach

Fakty i mity o mikrofalownikach
Stilo Energ

Mikrofalownik (mikroinwerter) jeden z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej w systemach Stilo Energy. Zamienia prąd stały generowany przez panele fotowoltaiczne na prąd przemienny, poprawia wydajność instalacji i zmniejsza ryzyko awarii całego systemu PV. Urządzenia te są znane od lat i mają zastosowanie m.in. w technologii kosmicznej. Mimo to, pojawiły się już pewne mity dotyczące ich funkcjonowania. Rozwiejemy je, przytaczając fakty.

Mit: mikrofalownik jest mniej wydajny

Fakt: Bezsprzecznym argumentem na korzyść mikrofalowników jest zwiększona produkcja energii w stosunku do falownika stringowego, w naszej szerokości geograficznej jest to około 15%[1]. Wynika to przede wszystkim z bezpośredniego połączenia każdego z paneli z mikroinwerterem, co umożliwia śledzenie punktu mocy maksymalnej osobno dla każdego modułu. W falownikach stringowych jeden słabszy np. zacieniony lub zabrudzony moduł pogarsza pracę całej instalacji fotowoltaicznej.

REKLAMA

Porównanie mikrofalowników i falownika stringowego

Mit: mikrofalowniki są bardziej awaryjne niż falownik stringowy

Fakt: Mikrofalowniki projektowane są tak aby wytrzymać 25 lat pracy, nawet w najcięższych warunkach np.
w Australii, gdzie jest naprawdę ciepło. W procesie produkcyjnym wszystkie mikrofalowniki są poddawane testom temperaturowym w specjalnych komorach. Produkty APsystems, jednego z dwóch największych producentów mikrofalowników na świecie, spełniają wszystkie wymagane normy i są dopuszczone do użytkowania na terenie Unii Europejskiej. Firma kładzie ogromny nacisk na badania i stały rozwój technologii oraz bezpieczeństwa. Wiodący producenci mikrofalowników na świecie mają swoje centra rozwojowe
w Kalifornii, to tam projektuje się i testuje kolejne generacje tych urządzeń.

Mit: Mikrofalowniki są mniej odporne na wysokie różnice temperatur ze względu na usytuowanie bezpośrednio na dachu

Fakt: Mikrofalowniki są zaprojektowane do pracy przy dużych różnicach temperatur w zakresie nawet od -40 do +65 stopni Celsjusza. Tu gwarantem jest producent. APsystems sprzedał ponad milion mikrofalowników do instalacji fotowoltaicznych na świecie. Argument o tym, że mikrofalownik pracujący w wysokich temperaturach zmniejsza swoją efektywność nie został potwierdzony w niezależnych badaniach. Już w 2014 roku naukowcy z renomowanego Sandia National Laboratories potwierdzili, że wpływ wysokiej temperatury na efektywność jest dwa rzędy wielkości mniejszy niż wpływ temperatury na efektywność pracy całego systemu fotowoltaicznego[2]. Spadek efektywności badanego mikroinwertera wraz ze wzrostem temperatury wynosił +0.01 %/°C do +0.03 %/°C.

REKLAMA

Mit: mikrofalowniki stanowią takie samo zagrożenie pożarowe jak falowniki stringowy

Fakt: W  mikrofalownikach używanych w instalacjach Stilo Energy największe napięcie prądu stałego wynosi jedynie 60V, podczas gdy w instalacji z falownikiem stringowym napięcie w przewodach osiąga kilkaset woltów. W przewodach, od mikroinwertera do skrzynki rozdzielczej, płynie natomiast prąd przemienny o napięciu 230V/400V. Łatwo jest wyłączyć zasilanie rozłącznikiem w rozdzielni klienta. Jeśli wskazywać na zagrożenie pożarowe, to leży ono po stronie falownika stringowego. W słoneczny dzień po wyłączeniu falownika stringowego w przewodach biegnących od paneli nadal występuje wysokie napięcie prądu stałego i może utrudniać ewentualną akcję gaśniczą. Instalacje z mikrofalownikami są zatem znacznie bardziej bezpieczne pożarowo i nie utrudniają pracy Straży Pożarnej. Stilo Energy zamawia moduły fotowoltaiczne z dłuższymi przewodami bezpośrednio u producenta, tak aby nie dublować złączy MC4. Im mniej połączeń w instalacji, tym mniejsze ryzyko awarii.

Mit: mikrofalowniki nie są kompatybilne z magazynami energii

Fakt: Zarówno już istniejące jak i nowe instalacje oparte na mikrofalownikach mogą być bez problemu wyposażone w magazyny energii sprzężone z siecią AC.

Podsumujmy 6 najważniejszych faktów o mikrofalownikach Apsystems:

  1. Większa o 15 proc. w polskich warunkach wydajność całego systemu fotowoltaicznego.
  2. Dostosowanie do pracy nawet w ekstremalnych warunków pogodowych.
  3. 10-letnia gwarancja i jakość globalnego producenta potwierdzona certyfikatami.
  4. Precyzyjny monitoring i diagnostyka.
  5. Bezpieczeństwo niskonapięciowej instalacji.
  6. Sprawdzona technologia na świecie i w Polsce.


[1] Famoso, F., Lanzafame, R., Maenza, S., & Scandura, P. F. (2015). Performance Comparison between Micro-inverter and String-inverter Photovoltaic Systems. Energy Procedia, 81, 526–539.

[2] Determining the Effect of Temperature on Microinverter Inversion Efficiency, Daniel Riley and Armando Fresquez, Sandia National Laboratories, Albuquerque, New Mexico, 87125, USA

 

artykuł sponsorowany