Dofinansowanie na fotowoltaikę dla firm startuje na Śląsku
Program dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne został uruchomiony przez WFOŚiGW w Katowicach. Dofinansowanie może objąć instalacje o mocy do 50 kW, w przypadku których nadwyżki niewykorzystanej energii przedsiębiorcy mogą rozliczać w prosumenckim systemie opustów lub sprzedawać po średniej cenie energii na rynku hurtowym z wcześniejszego kwartału.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wczoraj rozpoczął przyjmowanie wniosków o dofinansowanie inwestycji w mikroinstalacje fotowoltaiczne, po które mogą sięgnąć mikro, mali i średni przedsiębiorcy z województwa śląskiego.
Dofinansowanie w programie „50 kW na start” będzie przyznawane w formie dotacji w wysokości maksymalnie do 10 proc. kosztów kwalifikowanych oraz preferencyjnych pożyczek, oprocentowanych 0,95 s.r.w., lecz nie mniej niż 3 proc. w stosunku rocznym, które mogą pokryć do 90 proc. kosztów inwestycji.
Okres spłaty pożyczki z uwzględnieniem karencji nie może być krótszy niż 4 lata i dłuższy niż 10 lat, licząc od daty zakończenia zadania wynikającej z umowy o dofinansowanie. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek wnioskodawcy, Fundusz może okres ten wydłużyć do 15 lat.
Nie można otrzymać tylko samej dotacji, warunkiem jej pozyskania jest jednoczesne skorzystanie z finansowania zwrotnego.
W przypadku wcześniejszej spłaty pożyczki, w okresie do 2 lat od daty zakończenia zadania, inwestor zobowiązany zostanie do zwrotu otrzymanej dotacji.
Moduły fotowoltaiczne wykorzystane w dofinansowanym projekcie powinny posiadać jeden z certyfikatów zgodności z normą: PN-EN 61215 „Moduły fotowoltaiczne (PV) z krzemu krystalicznego do zastosowań naziemnych – Kwalifikacja konstrukcji i aprobata typu” lub PN-EN 61646 „Cienkowarstwowe naziemne moduły fotowoltaiczne (PV) – Kwalifikacja konstrukcji i zatwierdzenie typu” albo z normami równoważnymi, wydany przez właściwą jednostkę certyfikującą.
Podatek VAT może zostać uznany jako koszt kwalifikowany w sytuacji, gdy beneficjent nie ma możliwości jego odliczenia lub odzyskania na mocy odrębnych przepisów.
Dofinansowanie otrzymają zadania, które uzyskają min. 50 proc. punktów zgodnie z kryteriami selekcji wymienionymi w regulaminie – to m.in. stopień zaawansowania projektu, wielkość instalacji (więcej punktów otrzyma projekt powyżej 25 kW) czy konstrukcja finansowa.
W przypadku równej liczby punktów o kolejności wyboru projektów przesądzi niższy koszt w przeliczeniu na instalowaną jednostkę mocy (zł/kW).
Budżet programu „50 kW na start” wynosi 1 mln zł przewidziany na dotacje oraz 9 mln zł zarezerwowanych na pożyczki.
Pierwszy nabór wniosków w programie rozpoczął się wczoraj i potrwa do 30 października. Drugi będzie prowadzony od początku listopada, a trzeci rozpocznie się z początkiem grudnia i potrwa do końca 2020 roku.
Jednak kolejne rundy odbędą się tylko, gdy w programie będą jeszcze pieniądze.
Wnioski wraz załącznikami należy składać w siedzibie WFOŚiGW w Katowicach. Fundusz rekomenduje wysyłanie wniosków o dofinansowanie pocztą lub przesyłką kurierską.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.