Padł rekord produkcji energii z paneli fotowoltaicznych w Polsce
Z danych, które przedstawiły Polskie Sieci Elektroenergetyczne, wynika, że z największą mocą krajowe elektrownie fotowoltaiczne pracowały w dniu 12 sierpnia. Sierpień, ani lipiec nie były jednak jak na razie rekordowymi miesiącami w 2020 roku jeśli chodzi o przeciętną generację z polskiej fotowoltaiki.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne podały przed miesiącem, że moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce na koniec lipca wynosiła 2261,3 MW, rosnąc w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku o 961,7 MW. To więcej niż przybyło w całym ubiegłym roku (828,2 MW). Najnowsze dane dotyczące przyrostu mocy PV za sierpień PSE powinny podać w najbliższych dniach.
Tymczasem teraz krajowy operator systemu przesyłowego poinformował o dziennym rekordzie generacji z krajowej fotowoltaiki, który został odnotowany 12 sierpnia. W tym dniu elektrownie fotowoltaiczne w Polsce wyprodukowały 12,3 GWh energii elektrycznej, a w szczytowym momencie pracowały z mocą 1609 MW, co stanowiło około 71 proc. całkowitej mocy nominalnej naszej fotowoltaiki.
Rekordowa produkcja energii z paneli fotowoltaicznych w Polsce w dniu 12 sierpnia 2020 r. Źródło: PSE.
To jednak nie sierpień był miesiącem, w którym w 2020 roku zainstalowane w naszym kraju panele fotowoltaiczne pracowały najwydajniej.
Dane przedstawione przez PSE pokazują, że lepszy był kwiecień charakteryzujący się niższą temperaturą przekładającą się na większą efektywność fotowoltaiki.
Średnie dobowe wykorzystanie mocy zainstalowanej w fotowoltaice w miesiącach styczeń – sierpień 2020 r. Źródło: PSE.
Mimo szybkiego przyrostu mocy w fotowoltaice w naszym kraju nadal znacznie większą moc posiadają elektrownie wiatrowe. Na koniec lipca wynosiła ona 6252 MW, rosnąc w ostatnim czasie jednak znacznie wolniej niż fotowoltaika.
Od 2016 r. w Polsce przybyło w energetyce wiatrowej tylko około 515 MW. Teraz jednak wraz z nowymi inwestycjami w systemie aukcyjnym moc elektrowni wiatrowych powinna rosnąć znacznie szybciej.
PSE podają, że źródła wiatrowe generują corocznie istotne wielkości energii elektrycznej – od 2015 r. jest to co najmniej 10 TWh rocznie, a w ubiegłym roku wytworzyły nawet 14 TWh.
Na razie źródła fotowoltaiczne generują znacznie mniej energii niż elektrownie wiatrowe. Według szacunków PSE, w tym roku generacja z zainstalowanych w naszym kraju paneli fotowoltaicznych powinna przekroczyć 2 TWh.
Operator systemu przesyłowego zaznacza, że od początku 2020 r. źródła wiatrowe przez około 1/4 czasu pracowały powyżej 50 proc. mocy zainstalowanej, a w przypadku fotowoltaiki stopień wykorzystania mocy nominalnej powyżej 50 proc. osiągany jest bardzo rzadko – według PSE, biorąc pod uwagę pełne doby – zaledwie przez mniej niż 1/15 czasu.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.