Rekord sprawności tandemowego ogniwa fotowoltaicznego
Niemiecki instytut Fraunhofer ISE ogłosił rekord sprawności wielozłączowego, tandemowego ogniwa fotowoltaicznego. Niemieccy naukowcy podkreślają zalety tego rodzaju ogniwa nie tylko w kontekście wydajniejszej produkcji energii słonecznej, ale także w kontekście rozwoju technologii wodorowych.
Naukowcy z Fraunhofer ISE od lat pracują nad ogniwami, które łączą w sobie kilka warstw różnych rodzajów półprzewodników, aby maksymalnie wykorzystać różne spektra padających promieni słonecznych.
Teraz Fraunhofer ISE pochwalił się nowym rekordem sprawności ogniwa złożonego z warstwy krzemowej oraz warstw półprzewodników z grupy III-V.
Tego rodzaju ogniwa, charakteryzujące się wyższą sprawnością niż tradycyjne jednowarstwowe ogniwa krzemowe, ale także droższe w produkcji, mają na razie niszowe zastosowania np. w przemyśle kosmicznym czy w panelach fotowoltaicznych, w których dodatkowo wykorzystywane są soczewki skupiające promienie słoneczne.
Naukowcy z Niemiec zapewniają jednak, że dzięki obniżeniu kosztów produkcji ogniw złożonych z warstwy krzemowej, na którą nakładane są warstwy półprzewodników III-V, możliwe będzie ich szersze zastosowanie.
Teraz Fraunhofer ISE pochwalił się rekordem sprawności ogniwa tandemowego złożonego z warstw półprzewodników III-V, które ma być tańsze w produkcji od podobnego ogniwa, na którym naukowcy z niemieckiego instytutu w ubiegłym roku osiągnęli sprawność 34,1 proc.
Fraunhofer ogłosił osiągnięcie sprawności na poziomie 25,9 proc. na ogniwie tandemowym, które miało zostać opracowane prostszym i tańszym sposobem.
Niemiecki instytut podkreśla przy tym, że taki wynik został osiągnięty w sytuacji, gdy jeszcze rok temu rekordowa sprawność ogniwa wykonanego w tej samej technologii wynosiła jeszcze 24,3 proc.
Źródło: Fraunhofer ISE.
Niemiecki instytut podkreśla jednocześnie dodatkową zaletę tego rodzaju ogniw w kontekście produkcji wodoru.
– Tandemowa fotowoltaika to nie tylko przyszłość produkcji energii. Te ogniwa są także idealne jeśli chodzi o elektrolizę dzięki wysokiemu napięciu. W ten sposób ta technologia może wnieść wkład w produkcję wodoru jako nośnika magazynowania energii i ważnego komponentu transformacji energetycznej – komentuje prof. Stefan Glunz z Fraunhofer ISE.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.