Panele fotowoltaiczne z największą sprawnością na rynku
Redakcja
03-07-2020
W ostatnich latach obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój fotowoltaiki. Co kilka miesięcy ustanawiane są kolejne rekordy wydajności ogniw i mocy paneli. Kolejną tendencją są moduły o coraz większych gabarytach. Wynika ona nie tylko z coraz większej ilości ogniw w panelu, ale także ze stosowania coraz większych wafli krzemowych, z których wykonuje się ogniwa.
O ile jeszcze kilka lat temu zarówno na duże farmy fotowoltaiczne jak i na małe instalacje wybierano moduły podobnej wielkości, tak w najbliższych latach możemy spodziewać się większego zróżnicowania. Największe z produkowanych modułów zbliżają się już do 3 metrów kwadratowych powierzchni i są przeznaczone głównie na duże naziemne farmy słoneczne.
Na instalacje dachowe najczęściej wybierane są panele fotowoltaiczne o mniejszych gabarytach ze względu na łatwość montażu na pochyłym dachu. Na dużych farmach naziemnych występuje natomiast tendencja do instalowania coraz większych paneli. Oznacza to mniej paneli przy tej samej mocy farmy, także mniej kabli i połączeń, czyli potencjalnych miejsc awarii. Mniej paneli to także mniej roboczogodzin.
Wraz ze wzrostem mocy paneli fotowoltaicznych coraz więcej producentów będzie integrować z nimi optymalizatory lub mikrofalowniki, co pozwoli obniżyć koszty okablowania. Poprawia się też bezpieczeństwo, gdyż w razie pożaru w dzień, przewody DC w instalacji bez mikrofalowników będą stale pod napięciem. Rozbudowa instalacji w przyszłości nie będzie wymagała wymiany falownika, tak jak jest to w przypadku falowników stringowych.
Poniżej znajduje się lista 53 producentów oraz oferowanych przez nich paneli fotowoltaicznych o najwyższej sprawności, które dostępne są na rynku. Najwydajniejsze moduły są też najdroższe. Rzadko kto buduje na nich instalację, ale dzięki nim widzimy postęp w rozwoju technologii PV.
Zebrane dane oparto głównie na kartach katalogowych producentów konkretnych paneli, gdyż parametry podawane przez różne sklepy internetowe są czasami naciągane i mijają się z prawdą. W zestawieniu są tylko wybrane parametry. W razie potrzeby można kliknąć w link pod danym modułem, skąd można uzyskać więcej danych.
Kryterium doboru to w pierwszej kolejności efektywność, a w drugiej moc. Poszczególni producenci mogą mieć w ofercie także panele większej mocy, ale będą miały niższą sprawność.
W zestawieniu dodano moc przeliczoną na 1 metr kwadratowy. Jeśli przykładowo sprawność panelu wynosi 21,28%, to jego moc przypadająca na 1 m2 powinna wynosić około 212,8W.
Porównując te wartości, widać, że niektórzy producenci naciągają sprawność swoich paneli, ale są też tacy, którzy ją zaniżają.
TC Pmax to z kolei współczynnik temperaturowy, pokazujący jak bardzo spadnie moc panelu przy wzroście tempertury. Im niższa jest wartość tego współczynnika, tym większej wydajności panelu możemy spodziewać się np. w upalne lato.
1) SunPower SPR-A425-G-AC, moduł AC
22,8% – 425W; TC Pmax: – 0.29%/°C; 66 ogniw; 1835 x 1016 x 40mm (1,864m2; 227,96W/m2)
Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: