Na rynek wchodzą kolejne panele fotowoltaiczne o rekordowej mocy
Kolejny chiński producent paneli fotowoltaicznych rozpoczyna produkcję modułów o jednostkowej mocy, która przekracza aż 500 W. Ich zastosowanie w porównaniu do paneli starszej generacji ma pozwolić na obniżenie kosztu wytwarzania energii w całym cyklu funkcjonowania elektrowni fotowoltaicznej przeciętnie o 3-4 procent.
Wzrost jednostkowej mocy paneli fotowoltaicznych wpływa na ograniczenie kosztów inwestycji w fotowotlaikę związanych z pozostałymi komponentami instalacji PV po stronie tzw. Balance of System (BoS).
Wcześniej w tym miesiącu o rozpoczęciu dostaw, składających się z połówkowych ogniw, paneli fotowoltaicznych o mocy 500 W informował chiński producent Risen Energy. Sprawność tych modułów ma wynosić 20,2 proc.
Panele składają się z 50 ogniw, w których zastosowano płytki klasy M12 o długości boku 21 cm, czyli o kilka centymetrów dłuższym niż w ogniwach stosowanych dotychczas w najpopularniejszych modułach – ogniwach klasy M2 o długości boku 15,6 cm czy klasy M4 o długości boku 16,6 cm.
Teraz kolejny producent paneli fotowoltaicznych raportuje przekroczenie granicy 500 W.
Utrzymująca się od kilku lat w ścisłej czołówce największych na świecie producentów paneli chińska firma Trina Solar poinformowała o zrealizowaniu pierwszej dostawy modułów serii Vertex o jednostkowej mocy mającej przekraczać 500 W.
Moduły zasilą elektrownię fotowoltaiczną o mocy 10 MW, która powstaje na Sri Lance i która ma zostać podłączona do sieci w trzecim kwartale tego roku.
O nowych panelach wiadomo, że długość boku zastosowanych w nich ogniw wynosi – podobnie jak w panelach Risen Energy – 21 cm, a ich sprawność sięga 21 proc.
Moduły mają być dostępne nie tylko w wersji jednostronnej, ale także dwustronnej, co dodatkowo zwiększy uzyski energii dzięki aktywnej tylnej stronie.
Trina Solar informuje, powołując się na wyniki przeprowadzonego badania na testowej instalacji w chińskiej prowincji Heilongjiang, że zastosowanie dwustronnych modułów serii Vertex w porównaniu do „konwencjonalnych” dwustronnych modułów o mocy 410 W przekłada się na zredukowanie kosztów po stronie tzw. balane of system o 6-8 proc., a to pozwala obniżyć średni koszt wytwarzania energii w ujęciu LCOE (Levelized Cost of Electricity) przeciętnie o 3-4 proc.
O nieco lepszych efektach wykorzystania swoich nowych paneli fotowoltaicznych klasy 500 W informował Risen Energy, zapewniając, że ich zastosowanie pozwoli zredukować koszty po stronie BoS średnio o 9,6 proc., a to przełoży się na obniżenie LCOE w porównaniu do instalacji wykonanych z użyciem modułów o przeciętnej mocy średnio o 6 proc.
Trina Solar na razie nie udostępnia specyfikacji modułów serii Vertex. Moc modułów, które znajdziemy na stronie internetowej chińskiego producenta, ma maksymalnie 415 W.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.