Perowskity. Wynalazek Polki zrewolucjonizuje fotowoltaikę?

Perowskity. Wynalazek Polki zrewolucjonizuje fotowoltaikę?
Olga Malinkiewicz i Nelly Kroes podczas wręczenia nagrody Photonics21. Foto: photonics21.org

{więcej}Olga Malinkiewicz opracowała innowacyjną metodę pozyskiwania perowskitów, które mogą zrewolucjonizować nie tylko sposób produkcji energii ze Słońca, ale także całą energetykę. Wyniki jej prac doceniła Komisja Europejska. Pracująca na Uniwersytecie w Walencii Polka odebrała kilka dni temu z rąk wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Neelie Kroes nagrodę w prestiżowym konkursie Photonics21. 

Technologie bazujące na perowskitach – grupie związków nieorganicznych – mogą mieć jeszcze większą szansę na zrewolucjonizowanie fotowoltaiki niż grafen. Ocenia się, że mogą one z powodzeniem zastąpić w ogniwach fotowoltaicznych najczęściej wykorzystywany do ich budowy krzem.

– Ogniwa słoneczne porównywalne wydajnością z krzemowymi, ale w przeciwieństwie do nich tanie, a przy tym łatwe do wytworzenia i wygodne w użyciu, to Graal energetyki. Wreszcie na wyciągnięcie ręki – pisze „Gazeta Wybrocza”. 

REKLAMA

Ogniwa zbudowane z perowskitów mogą być wydajniejsze, ale także elastyczne. To cecha, której nie da się osiągnąć z użyciem krzemu. Wydajność ogniw perowskitowych zbadana dotychczas w warunkach laboratoryjnych osiągnęła już kilkanaście procent, a naukowcy badający perowskity zapowiadają osiągnięcie dużo lepszych wyników. 

REKLAMA

– Krzemowa warstwa absorbująca energię słoneczną musi mieć około 180 mikrometrów grubości. Tę samą ilość energii zaabsorbuje perowskitowa warstwa o grubości poniżej jednego mikrometra – informuje „Gazeta Wyborcza”, dodając, że dzięki elastyczności ogniw z perowskitów, będzie je można nanosić na przykład na plastiki czy tkaniny. 

Badania nad perowskitami prowadzi m.in. grupa naukowców pod kierownictwem Henrego Snaitha z Uniwersytetu w Oksfordzie, a także zespół Michaela Grätzela z uniwersytetu w Lozannie. Badacz z Oksfordu założył nawet firmę Oxford Photovoltaics, której celem będzie komercjalizacja ogniw perowskitowych wbudowanych w okna. 

Metoda otrzymywania perowskitów opracowana przez Olgę Malinkiewicz ma jednak przewagę nad techniką produkcji zaproponowaną przez naukowców z Oksfordu w tym, że jest zdecydowanie tańsza, wykorzystuje bardziej stabilne materiały i nie wymaga stosowania wysokich temperatur. 

gramwzielone.pl