R.Power zbuduje pierwszą farmę PV w Portugalii
R.Power, największy polski deweloper farm fotowoltaicznych, poinformował o pierwszej inwestycji w Portugalii. W ramach podpisanej umowy spółka nabędzie projekt farmy PV o mocy 8,5 MWp zlokalizowany w regionie Alentejo. Wartość całej inwestycji jest szacowana na 27 mln zł.
Farma fotowoltaiczna, która powstanie w okolicach historycznego miasta Evora, będzie wytwarzać energię przy użyciu dwustronnych paneli oraz jednoosiowych systemów nadążnych, co istotnie zwiększy uzyski energii w porównaniu do tradycyjnych systemów PV.
Wytworzona energia w ilości około 17 GWh rocznie będzie sprzedawana w ramach rynkowych umów PPA (Power Purchase Agreement) – bez rządowych subsydiów i gwarancji odkupu energii.
Jak zapewnia Przemysław Pięta, współzałożyciel i prezes zarządu R.Power, w ciągu najbliższych lat polski deweloper będzie budować portfel projektów słonecznych – oprócz Portugalii – także w takich krajach jak Hiszpania, Włochy czy Węgry.
– Zakup pierwszego projektu farmy słonecznej w Portugalii jest częścią strategii ekspansji zagranicznej. Wybór tego kraju nie jest przypadkowy. To tutaj R.Power otworzył pierwszy oddział zagraniczny. Dodatkowo południowy region Portugali, Alentejo, charakteryzuje się największym poziomem nasłonecznienia w kontynentalnej części Europy. Umożliwia to budowę farmy bez żadnych subsydiów, sprzedając energię na wolnym rynku – mówi Przemysław Pięta, współzałożyciel i prezes zarządu R.Power.
R.Power wylicza, że łączna moc farm fotowoltaicznych w Portugalii na koniec 2019 roku osiągnęła ponad 800 MW, a tylko w bieżącym roku spodziewane jest uruchomienie w tym kraju kolejnych kilkuset MW, w dużej mierze dzięki rosnącemu zainteresowaniu formułą PPA.
Według planów władz w Lizbonie, w 2030 roku moc instalacji podłączonych do sieci ma osiągnąć około 9 GW.
R.Power jest jedną z największych firm w sektorze fotowoltaiki w Polsce z udziałem rynkowym szacowanym na poziomie 20 proc. Firma rozwija portfel farm fotowoltaicznych o mocy ponad 800 MWp.
W ostatniej aukcji dla OZE, przeprowadzonej pod koniec 2019 roku, spółka zabezpieczyła 15-letnie gwarancje przychodów dla portfela projektów o łącznej mocy aż 122 MW.
Ponadto w 2019 roku warszawski deweloper sprzedał część projektów, dla których wcześniej zabezpieczył sprzedaż energii w systemie aukcyjnym, szkockiemu funduszowi Aberdeen Standard Investments.
Transakcja objęła sprzedaż 100 proc. udziałów w spółkach celowych realizujących projekty 47 naziemnych farm PV o łącznej mocy 45,5 MW. Wszystkie posiadają gwarancje sprzedaży w systemie aukcyjnym i mają produkować w skali roku w sumie około 48 GWh energii elektrycznej.
Spółka działa w całym łańcuchu wartości rynku PV – rozwijając projekty elektrowni, budując je, jak i świadczy usługi zarządzania, serwisowania i obsługi elektrowni fotowoltaicznych (O&M).
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.