Portugalczycy nie tracą wiary w rumuński rynek fotowoltaiczny. W planie 50 MW
{więcej}Mimo znaczącego ograniczenia wsparcia w rumuńskim systemie zielonych certyfikatów portugalski deweloper EDP Renovaveis w dalszym ciągu chce budować w Rumunii nowe farmy fotowoltaiczne. Plan to 50 MW.
EDP pozyskał do współpracy do swoich projektów fotowoltaicznych w Rumunii Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) oraz Bank Handlu i Rozwoju Morza Czarnego.
Plan portugalskiego dewelopera zakłada budowę sześciu farm fotowoltaicznych w regionie Oltenia na południu Rumunii. Wcześniej EDP i EBOiR nawiązały współpracę przy budowie trzech farm wiatrowych – także w Rumunii.
EDP Renovaveis (EDPR) to spółka portugalskiego koncernu energetycznego EDP specjalizująca się przede wszystkim w budowie farm wiatrowych. EDPR to jeden z największych deweloperów farm wiatrowych na świecie i czołowy deweloper na polskim rynki wiatrowym. Należy do niego m.in. największa do tej pory zbudowana w naszym kraju farma wiatrowa, która znajduje się w gminie Margonin i której moc wynosi 120 MW.
Portugalczycy rozwijają także projekty PV, a tego rodzaju działalność koncentrują głównie na rynku rumuńskim oferującym relatywnie wysokie dopłaty za produkcję energii słonecznej.
Dla EBOiR projekty PV w Rumunii będą kolejną inwestycją w odnawialne źródła energii w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Wcześniej Bank podpisał umowy m.in. na finansowanie farm PV na Ukrainie, a w Polsce współpracował z hiszpańską Iberdrolą przy finansowaniu farm wiatrowych – w zamian za uzyskane w projektach udziały.
Obecny potencjał rumuńskiego rynku fotowoltaicznego przekracza już 1,15 GW. W tym roku – po notowanym w ubiegłym roku dynamicznym wzroście – rumuński rynek PV może jednak zwolnić. Rumuński rząd ograniczył bowiem o połowę wysokość wsparcia w postaci zielonych certyfikatów przyznawanych za produkcję energii z PV.
Właściciele farm fotowoltaicznych zbudowanych w Rumunii w ubiegłym roku mogą liczyć na 6 zielonych certyfikatów za każdą wyprodukowaną MWh energii, natomiast operatorzy farm PV oddanych do użytku w tym roku – już tylko na 3.
gramwzielone.pl