Innogy Polska zbuduje kilkadziesiąt farm fotowoltaicznych

Innogy Polska zbuduje kilkadziesiąt farm fotowoltaicznych
Innogy Renewables Polska

Do tej pory zaangażowanie w fotowoltaikę firmy Innogy Polska, która ma już na koncie spore inwestycje wiatrowe, było raczej skromne. Teraz, dzięki skutecznemu złożeniu ofert w ostatniej aukcji, firma dołączy do grona największych inwestorów na polskim rynku PV.

Na razie Innogy Renewables Polska w naszym kraju eksploatuje osiem farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 242 MW.

Farmy wiatrowe znajdują się w czterech regionach Polski: w Nowym Stawie w pobliżu Gdańska, w Opalenicy niedaleko Poznania, w Krzęcinie i Tychowie na terenie Pomorza Zachodniego. Farmy wiatrowe Suwałki, Piecki i Taciewo znajdują się na Podlasiu w północno-wschodniej Polsce.

REKLAMA

Ostatnio Innogy uruchomiło również farmę wiatrową Stawiec o mocy 0,6 MW, która znajduje się niedaleko farmy wiatrowej w Nowym Stawie.

Ponadto w ubiegłym roku spółka oddała do użytku swoją pierwszą w Polsce, naziemną farmę fotowoltaiczną.

Instalacja zlokalizowana w Nowym Stawie w woj. pomorskim posiada moc 594 kWp. Składa się z 2,2 tys. modułów, które wyprodukują – według szacunków – około 640 MWh energii elektrycznej rocznie.

Energia będzie trafiać, za pośrednictwem stacji transformatorowej i linii kablowej, do sieci operatora systemu dystrybucyjnego Energa Operator.

Farma fotowoltaiczna Nowy Staw I powstała w wyniku aukcji wygranej w czerwcu 2017 r. przez innogy.

REKLAMA

Poza tą inwestycją polski oddział niemieckiego koncernu energetycznego wcześniej nie zaangażował się szerzej w obszarze fotowoltaiki w kolejne aukcje prowadzone przez Urząd Regulacji Energetyki.

Innogy zgłosiło natomiast do aukcji przeprowadzonych w 2018 roku projekty farm wiatrowych, dla których zagwarantowano wsparcie w postaci 15-letnich gwarancji sprzedaży energii po cenie zaoferowanej w aukcji. Chodzi o farmy wiatrowe w Żukowicach o mocy 33 MW, a także w Dolicach o mocy 52,2 MW. Obie inwestycje mają zostać sfinalizowane w tym roku.

Teraz Innogy Polska chwali się zagwarantowaniem sprzedaży energii w systemie aukcyjnym, w akcji przeprowadzonej przez URE w ubiegłym miesiącu, dla projektów farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 42 MW.

Farmy fotowoltaiczne, każda o mocy do 1 MW, powstaną w województwach zachodniopomorskim,  pomorskim i wielkopolskim.

Jak informuje spółka, przy realizacji niektórych projektów planowane jest zastosowanie niezwykle lekkiej konstrukcji nośnej zwanej PEG, mającej zapewnić niższe koszty wytwarzania energii elektrycznej i znacznie bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni niż w przypadku konstrukcji konwencjonalnych. Konstrukcja została opracowana przez niemiecką spółkę Belectric, podmiot zależny Innogy.

Prace budowlane mają rozpocząć się w przyszłym roku. Zgodnie z zasadami systemu aukcyjnego, na uruchomienie sprzedaży energii, potwierdzone uzyskaną koncesją, Innogy Polska będzie mieć 24 miesiące od momentu wygrania aukcji.

W ostatniej, grudniowej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW sprzedano ponad 11,43 TWh energii elektrycznej o wartości ponad 3,6 mld zł. Minimalna cena, po jakiej została sprzedana energia, wyniosła 269,00 zł/MWh, a cena maksymalna sięgnęła 327,00 zł/MWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.