Korporacyjna umowa PPA na energię z fotowoltaiki na 25 lat
Francuski deweloper odnawialnych źródeł energii Voltalia zawarł kolejną, rekordowo długą umowę na sprzedaż energii z planowanej elektrowni fotowoltaicznej.
W maju tego roku Voltalia zawarła umowę na sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznej o mocy 5 MW, która ma zostać wybudowana do końca 2022 r. Odbiorcą energii w okresie aż 25 lat będzie firma Boulanger, która już w tym roku miała osiągnąć pokrycie całkowitego zapotrzebowania energią odnawialną – głównie pochodzącą z elektrowni wodnych.
Francuski deweloper podkreślał, że była to pierwsza wieloletnia umowa typu Corporate PPA zawarta we Francji.
Tymczasem zaledwie miesiąc później Voltalia pochwaliła się kolejną korporacyjną umową na sprzedaż energii z trzech elektrowni fotowoltaicznych, których łączna moc ma wynieść 143 MW. Energię w okresie 25 lat będzie kupować francuska grupa SNCF.
Budowa farm fotowoltaicznych, które wyprodukują energię dla SNCF, ma zostać sfinalizowana w latach 2022-23, a po uruchomieniu powinny one wytwarzać w skali roku w sumie około 200 GWh energii elektrycznej. Voltalia nie poinformowała o cenie energii zapisanej w umowie z SNCF, zapewniła jednak, że jest ona znacznie niższa od ceny notowanej na rynku.
Teraz Voltalia informuje o kolejnej umowie CPPA zawartej na francuskim rynku. Znowu chodzi o kontrakt mający obowiązywać aż 25 lat.
Umowa zawarta przez Voltalię umożliwi zrealizowanie farmy fotowoltaicznej o mocy 10 MW. Odbiorcą energii będzie firma Crédit Mutuel Alliance Fédérale.
Voltalia realizuje jednak nie tylko projekty zakładające model sprzedaży energii na warunkach wynegocjowanych na rynku. W tym miesiącu francuska firma oddała do użytku kolejną farmę fotowoltaiczną, z której produkcja będzie rozliczana w systemie kontraktu różnicowego, przyznanego w wyniku wygranej aukcji.
Za produkcję energii z farmy fotowoltaicznej o mocy 5 MW, która powstała w regionie Aix-en-Provence, inwestor będzie otrzymywać wyrównanie do ceny zagwarantowanej w aukcji na okres 20 lat.
Obecnie na aktywa Voltalii składają się odnawialne źródła energii mające status operacyjny lub będące w trakcie budowy, o łącznej mocy ponad 1 GW, a także rozwijane projekty o łącznej mocy 7,1 GW.
W tym roku udziałowcem we francuskiej firmie został Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który za 23 mln euro przejął 2,8 proc. udziałów Voltalii.
Z kolei w 2016 roku Voltalia przejęła aktywnego na rynku fotowoltaicznym, wywodzącego się z Portugalii dewelopera Martifer Solar.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.