Na czyich gruntach powstaną farmy fotowoltaiczne?
W najbliższych dwóch-trzech latach w energetyce słonecznej w Polsce może przybyć kilka gigawatów mocy. Zarabiać na fotowoltaice chcą wszyscy – od rolników przez duże koncerny, spółki użyteczności publicznej aż po rządową agencję zarządzającą ziemią rolną.
Spółki energetyczne przestawiają pieniądze z czarnego na zielone. Dynamiczny wzrost inwestycji w elektrownie słoneczne, obserwowany od dłuższego czasu na świecie, dotarł i do Polski. Główny powód to spadek kosztów takich instalacji – 1 MW przy dużych projektach kosztuje już od 2,5 mln zł. Do tego dochodzi możliwość uzyskania dofinansowania oraz 15-letni system wsparcia, jaki dają wygrane aukcje na sprzedaż odnawialnej energii.
Bez wygranej aukcji jest trudniej, ale i tak inwestorzy liczą na korzystne wieloletnie umowy sprzedaży taniej, zielonej energii do dużych odbiorców.
Po starej elektrowni zostaje mnóstwo terenu
Najwięcej kompleksów słonecznych ma powstać w Wielkopolsce, na terenach zniszczonych w wyniku działalności kopalni węgla brunatnego.
Zygmunt Solorz, właściciel Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin, zamknął wysłużoną elektrownię Adamów (węgiel brunatny) i w ubiegłym roku ogłosił plany budowy ogromnej instalacji fotowoltaicznej o przewidywanej mocy około 70 MW.
Elektrownia miałaby powstać na zrekultywowanych terenach uprzednio eksploatowanych górniczo, na obszarze około 110 hektarów, na terenie gminy Brudzew. Koszt całego projektu wraz z budową infrastruktury do wyprowadzenia mocy szacuje się na 200 mln zł.
ZE PAK zamierza skorzystać z unijnego programu transformacji terenów pogórniczych. Spółka podpisała z zarządem województwa list intencyjny, w planach ma też m.in. magazyny energii.
Sygnatariuszami listu w spawie sprawiedliwej transformacji energetycznej Wielkopolski Wschodniej jest są też gminy Kleczew, Brudzew, Władysławów i Przykona. To w tej ostatniej gminie ma powstać największy kompleks fotowoltaiczny w Polsce, który zapowiedziała spółka z grupy Neoinvestments. W planach jest 200 MW, a docelowo 600 MW. Na razie inwestycje są na wczesnym etapie, złożono wnioski o określenie warunków przyłączenia do sieci przesyłowej.
Szybciej może powstać na terenie tej gminy elektrownia słoneczna Energi. Energa jest w trakcie budowania farmy wiatrowej Przykona, a w przygotowaniu są dwie farmy fotowoltaiczne oraz magazyny energii. Mówi się tu o mocy słonecznej z ok. 20 MW.
Możliwości inwestowania w przyszłościową branże szukają kopalnie, które dysponują ogromnymi pogórniczymi terenami.
Na jakich jeszcze terenach powstaną elektrownie słoneczne? Kto na tym najwięcej zarobi? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl
Rafał Zasuń, Magdalena Skłodowska, WysokieNapiecie.pl