Do końca roku mikroinstalacje o mocy 800 MW

Takie są szacunki Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, które zakłada, że całkowita moc instalacji fotowoltaicznych, a więc technologii odpowiadającej za niemal 100 proc. nowych mocy w segmencie mikroinstalacji, wzrośnie w naszym kraju do końca br. do około 1,3 GW.
Ministerstwo Przedsiębiorczości ocenia, że zamykanie projektów inwestycyjnych przed końcem roku będzie sprzyjać nieco szybszemu od dotychczasowego wzrostowi nowych mocy w fotowoltaice, mającemu wynieść około 2 MW nowych mocy dziennie i ok. 60 MW w skali miesiąca.
Na koniec tego roku Ministerstwo oczekuje osiągnięcia nawet ponad 1,3 GW łącznej mocy instalacji fotowoltaicznych w Polsce, co – jak zauważa MPiT – będzie wynikiem lepszym niż moc zainstalowana w krajowej hydroenergetyce.
Resort przedsiębiorczości szacuje, że obecnie około 62 proc. mocy zainstalowanej w fotowoltaice przypada na mikroinstalacje, czyli na segment instalacji o mocy do 50 kW.
Zdaniem MPiT, łączna moc mikroinstalacji na koniec 2019 roku może przekroczyć 800 MW.
Ministerstwo wylicza, że tylko w pierwszym półroczu 2019 r. Tauron Dystrybucja przyłączył do sieci 8,65 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy około 110 MW, PGE Dystrybucja przyłączyła około 20 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 126 MW, a działający na terenie Warszawy innogy Stoen Operator podłączył do swojej sieci dystrybucyjnej 290 mikroinstalacji o mocy około 1,94 MW.
– Model prosumencki to model, którego potrzebuje polska energetyka – to propozycja, którą od dawna osobiście promuję i wspieram. Tym bardziej cieszy, że Polacy tłumnie korzystają z możliwości wsparcia finansowego zaproponowanego przez rząd aby rozwijać instalacje fotowoltaiczne, które nie tylko wzmacniają bezpieczeństwo systemowe energetyki, ale również rozwój zielonej energii w naszym kraju, z korzyściami finansowymi dla gospodarstw domowych – komentuje minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.
Ministerstwo Przedsiębiorczości przypomina informację podaną w ubiegłym tygodniu przez Polski Sieci Elektroenergetyczne, zgodnie z którą na 1 października łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wyniosła 1007,2 MW.
To oznacza wzrost o 158 proc. rok do roku, a także o 7,1 proc. w porównaniu do początku poprzedniego miesiąca. Od początku tego roku nastąpiło już podwojenie mocy w zainstalowanych, krajowych instalacjach PV.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.