Enea i KOWR postawią wielkoskalowe farmy fotowoltaiczne
Enea pozostawała do tej pory w tyle jeśli chodzi o inwestycje w fotowoltaikę. Zmienić to mogą inicjatywy ogłoszone w tym tygodniu, w tym ogłoszone dzisiaj plany budowy wielkoskalowych farm PV, które Enea ma postawić we współprcy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.
Wcześniej w tym tygodniu Enea ogłosiła, że zbuduje na terenach należących do lubelskiej kopalni Bogdanka farmę fotowoltaiczną o mocy 30 MW, a produkowana energia zasili, na podstawie umowy PPA, infrastrukturę Bogdanki, pomniejszając jej koszty operacyjne.
Teraz mający siedzibę w Poznaniu państwowy koncern energetyczny ogłosił plany budowy wielkoobszarowych farm fotowoltaicznych na terenach należących do podlegającego resortowi rolnictwa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
W wyniku podpisanego dzisiaj listu intencyjnego Enea i KOWR mają powołać spółkę celową, której zadaniem będzie rozwój przedsięwzięć z zakresu odnawialnych źródeł energii, w tym budowa wielkoobszarowych farm fotowoltaicznych na nieruchomościach rolnych należących do agencji podlegającej resortowi rolnictwa.
Potencjalną bazę do budowy instalacji fotowoltaicznych mają stanowić nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, w tym te o niskiej przydatności rolniczej.
W pierwszej kolejności mają zostać wykorzystane tereny określone w planach i studiach kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin jako grunty przeznaczone pod inwestycje dotyczące odnawialnych źródeł energii.
Jak mówi dzisiaj podczas uroczystości towarzyszącej podpisaniu listu intencyjnego wiceminister energii Tadeusz Skobel, rząd stawia na fotowoltaikę jako na „technologię popieraną przez społeczeństwo”.
Natomiast o wsparciu rozwoju fotowoltaiki na obszarach wiejskich zapewniał minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
– Polska wieś aktywnie włącza się w zieloną rewolucję, oferując energetyce niewykorzystywane przez rolnictwo grunty pod budowę wielkoobszarowych instalacji fotowoltaicznych. Jesteśmy naturalnym sprzymierzeńcem lokowania odnawialnych źródeł energii na wsi, która skorzysta z rozwoju czystej energii i stabilizacji dostaw energii, podnosząc tym samym konkurencyjność swoich produktów i usług – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.
Szanse na zapewnienie gwarancji przychodów ze sprzedaży energii z wielkoskalowych farm fotowoltaicznych w systemie aukcyjnym mają pojawić się w przyszłym roku, co wynika z założeń przyszłorocznych aukcji, które wczoraj przedstawiło Ministerstwo Energii.
Według ME w przyszłorocznej aukcji dla projektów wiatrowych i fotowoltaicznych o jednostkowej mocy ponad 1 MW szansę na zagwarantowanie sprzedaży w systemie aukcyjnym mają zyskać projekty PV o łącznej mocy nawet 1 GW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.