Engie z kontraktem na system „solar+storage”. Energia przez 24h na dobę

Francuski koncern energetyczny zdobył kontrakt na dostawę systemu bazującego na fotowoltaice i bateryjnym magazynie energii. Instalacja ma trafić na położoną na Pacyfiku wyspę Guam, której ma zapewnić docelowo – wraz z innymi zakontraktowanymi, podobnymi systemami – zasilanie przez 24 godziny przez 7 dni w tygodniu.
Kontrakt na dostawę systemu „solar plus storage” to efekt przetargu ogłoszonego przez operatora energetycznego z wyspy Guam stanowiącej terytorium zależne Stanów Zjednoczonych.
W postępowaniu przeprowadzonym przez Guam Power Authority najniższą ofertę złożył francuski koncern energetyczny Engie, który uruchomi na wyspie elektrownię fotowoltaiczną, z której nadwyżki produkowanej energii będą gromadzone w bateryjnym magazynie.
W tym celu Engie ma uruchomić na wyspie zamieszkiwanej przez około 160 tys. osób elektrownię fotowoltaiczną o mocy 50 MW(DC), a także bateryjny magazyn mogący zgromadzić do 300 MWh energii elektrycznej, która będzie zasilać wyspę w czasie, gdy nie pracuje fotowoltaika.
Francuska grupa poinformowała, że w magazynie energii wykorzysta baterie dostarczone przez Samsung SDI, a urządzenie ma być zdolne do oddawania energii w czasie do 7 godzin.
Pojemność magazynu ma być przy tym ponad dwukrotnie wyższa od pojemności obecnie największego na świecie bateryjnego magazynu energii, który pod koniec 2017 roku uruchomiła w Australii Tesla we współpracy z francuskim deweloperem odnawialnych źródeł energii Neoen.
Elektrownia fotowoltaiczna, którą na Guam wybuduje Engie, ma być gotowa wraz z magazynem energii do połowy 2022 r. i ma wytwarzać w skali roku średnio 85 GWh energii elektrycznej.
Energię będzie kupować Guam Power Authority na podstawie zawartej na 20 lat umowy PPA, której warunki mają być teraz negocjowane.
Wcześniej Guam Power Authority wybrał oferty w postępowaniu mającym na celu zakontraktowanie energii produkowanej z dwóch elektrowni fotowoltaicznych, każda o mocy po 60 MW.
Beneficjentem tamtej aukcji okazały się koreańskie firmy Hanwha Energy oraz konsorcjum Kepco i LG, które będą sprzedawać energię z fotowoltaiki na podstawie umów zawartych na 25 lat.
Hawha Energy wygrała również inną, ogłoszoną wcześniej w tym roku aukcję na dostawę energii z elektrowni fotowoltaicznej – tym razem o mocy 180 MW.
Tylko uruchomienie elektrowni fotowoltaicznej o mocy 60 MW i zastąpienie nią droższej generacji bazującej na spalaniu paliw kopalnych, ma dać oszczędności szacowane przez Guam Power Authority na 20 mln dolarów w ciągu pierwszych pięciu lat funkcjonowania farmy PV.
Ponadto generacja z fotowoltaiki przyczyni się do stabilizacji kosztów energii ponoszonych przez odbiorców na Guam, w przeciwieństwie do dotychczasowej generacji, której koszty zależały od zmieniających się cen ropy.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.