Enea postawi farmy fotowoltaiczne o mocy 30 MW

Enea postawi farmy fotowoltaiczne o mocy 30 MW
Enea

Enea dołącza do innych państwowych koncernów energetycznych PGE i Taurona które wcześniej w tym roku przedstawiły plany inwestycji w farmy fotowoltaiczne. Enea chce w tym celu wykorzystać tereny należące do kopalni Bogdanka.

Grupa energetyczna kierowana przez Mirosława Kowalika ogłosiła dzisiaj plany budowy farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 30 MW, które mają powstać w lubelskich gminach Puchaczów i Cyców – na terenach należących do wschodzącej w skład grupy Enea kopalni Bogdanka.

Enea podaje, że instalacje mają powstać na terenach około 55 hektarów i powinny produkować w skali roku w sumie około 30 GWh energii elektrycznej, która zasili infrastrukturę Bogdanki.

REKLAMA

Inwestycje będą bazować na komercyjnej, wieloletniej umowie na sprzedaż energii (Corporate Power Purchase Agrement, CPPA). Dzięki zakupowi energii z PV Bogdanka ma obniżyć swoje koszty operacyjne.

– Farmy fotowoltaiczne, które powstaną na naszych terenach, będą zasilać czystą energią procesy produkcyjne w kopalni, przyczynią się do zmniejszenia naszych kosztów stałych i do zwiększenia naszej konkurencyjności – komentuje Artur Wasil, prezes LW Bogdanka.

–  To kolejny przykład odpowiedzialnego myślenia o przyszłości kopalni w Grupie Enea, obok projektu elektrowni w Starej Wsi, która będzie generowała energię z uzyskiwanego z naszego surowca gazu syntezowego – dodaje prezes Bogdanki.

REKLAMA

Wcześniej w tym roku ambitne plany inwestycji w fotowoltaikę ogłosiły dwa inne państwowe koncerny energetyczne. Polska Grupa Energetyczna zapowiada budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy nawet 2,5 GW.

Z kole Tauron chce zbudować aktywa w fotowoltaice sięgające 300 MW, które wraz z farmami wiatrowymi o docelowej mocy 900 MW mają umożliwić temu koncernowi zwiększenie udziału OZE w swoim miksie wytwórczym do 66 proc. do roku 2030.

Póki co Enea posiada większy udział zielonej energii w swoim miksie wytwórczym, niż posiadające po kilka procent energii odnawialnej PGE i Tauron, co jest jednak zasługą głównie przejęcia przez Eneę Elektrowni Połaniec i znajdującego się tam wielkiego bloku na biomasę.

Więcej na ten temat w artykule: Udział OZE w miksie Enei blisko 8 proc. Dzięki Połańcowi.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.