Największy właściciel farm PV w Polsce finalizuje kolejne przejęcie

Największy właściciel farm PV w Polsce finalizuje kolejne przejęcie
ReneSola

Szkocki fundusz inwestycyjny Aberdeen Standard Investments umacnia się na pozycji lidera polskiego rynku fotowoltaicznego jeśli chodzi o posiadany portfel farm fotowoltaicznych. Szkoci finalizują teraz przejęcie kolejnych aktów w polskiej fotowotlaice, które tym razem kupili od chińskiego dewelopera ReneSola, a które wcześniej miały zostać przejęte przez innego inwestora.

Na początku lipca br. ogłoszono przejęcie przez Aberdeen Standard Investments znajdujących się w naszym kraju farm fotowoltaicznych, które wybudowały dwie firmy wywodzące się z Litwy – Modus Energy i Sun Investment Group.

W pierwszym przypadku chodziło o zakup 49 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 45,4 MW, zlokalizowanych głównie w zachodniej części kraju, które posiadają 15-letnie gwarancje sprzedaży energii dzięki wygraniu dwóch pierwszych aukcji dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW, które Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w grudniu 2016 r. i czerwcu 2017 r.

REKLAMA

W wyniku drugiej transakcji szkocki fundusz przejął zbudowane w naszym kraju przez Sun Investment Group łącznie 43 farmy fotowoltaiczne o całkowitej mocy 42,37 MW. Moc każdego projektu nie przekracza 1 MW i każdy ma 15-letnie gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym po cenach zaoferowanych w aukcjach z 2016 i 2017 r.

Aberdeen Standard Investments, czołowy europejski fundusz inwestycyjny, zarządzający aktywami wycenianymi na 650 mld euro, przejmując farmy fotowoltaiczne Modus Energy i SIG, zbudował portfel farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 87,77 MW, stając się tym samym największym właścicielem elektrowni PV w Polsce.

Teraz szkocki fundusz znacząco powiększa portfel posiadanych w naszym kraju farm fotowoltaicznych, przejmując 100 proc. udziałów w aktywach na łączną moc 55 MW uruchomionych przez chińską firmę ReneSola.

W ten sposób Aberdeen Standard Investments zwiększy posiadany udział w zainstalowanym potencjale fotowoltaiki w Polsce do kilkunastu procent.

Farmy fotowoltaiczne kupione przez Szkotów od ReneSoli mają być zlokalizowane głównie w południowo-zachodniej części kraju i wszystkie posiadają 15-letnie gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

REKLAMA

Co ciekawe, w listopadzie ubiegłego roku ReneSola informowała o podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego sprzedaży polskiego portfolio projektów PV o łącznej mocy 55 MW, których właścicielem miał zostać wywodzący się z Francji fundusz Chroma Impact Investment, skupiający się na inwestycjach w odnawialne źródła energii w Europie i Afryce.

ReneSola była największym beneficjentem pierwszych aukcji wiatrowo-fotowoltaicznych w koszyku dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW.

Chińczycy zabezpieczyli w pierwszej aukcji z grudnia 2016 r. prawa do sprzedaży energii po zaoferowanej cenie dla 13 farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW, a w drugiej aukcji z czerwca 2017 r. złożyli skutecznie 42 oferty na sprzedaż energii z projektów PV o jednostkowej mocy do 1 MW.

W pierwszej aukcji ReneSola zyskała prawo do sprzedaży energii po najwyższej cenie z ofert, które wówczas zakwalifikowano do wsparcia. Cena zaoferowana przez Chińczyków wyniosła 408,8 zł/MWh. Natomiast w drugiej aukcji ReneSola miała zgłosić ceny w przedziale 385-392 zł/MWh.

W ostatnim raporcie finansowym za drugi kwartał 2019 r. ReneSola informowała o uruchomieniu w tym okresie w Polsce farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 11 MW.

Do końca pierwszej połowy br. chiński deweloper wybudował na całym świecie farmy fotowoltaiczne łącznie na 735 MW, a do tego posiadał projekty będące w finalnym etapie rozwoju na łączną moc 714 MW.

Na koniec czerwca taki status miały posiadać projekty na 26 MW realizowane w Polsce i objęte gwarancjami sprzedaży energii w wyniku kolejnej aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie 2018 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.